WMC Championships

GIRLS' INDOOR TRACK

Feb. 8, 2019

York156
Greely127
Freeport59
Poland49
Gray-New Gloucester45
Cape Elizabeth44
Wells40
Lake Region39
Fryeburg Academy28
Traip Academy27
Yarmouth21
North Yarmouth Academy8

  • Jr. 55—1. Marquis-Boutin (P), 7.92; 2. Siebert (LR), 8.02; 3. Golberg (York), 8.11; 4. Chipi (York), 8.17; 5. Riendeau (F),8.18; 6. Brichetto (F), 8.35.
  • Jr. 200—1. Marquis-Boutin (P), 28.49; 2. Chipi (York), 29.89; 3. Siebert (LR), 29.98; 4. Goldberg (York), 30.05; 5 Riendeau (F), 30.11; 6. Brichetto (F), 30.34.
  • Jr. 400—1. Carlson (G), 1:06.17; 2. Plummer (LR), 1:06.73; 3. O’Grady (CE), 1:07.50; 4. Vachon (P), 1:09.85; 5. Maxwell (Yar), 1:10.02; 6. DeVries (FA), 1:13.65.
  • Jr. 55 Hurdles—1. Brent (York), 9.42; 2. Williamson (York), 9.81; 3. Marsanskis (G), 9.98; 4. O’Grady (CE), 10.19; 5. Ares (TA), 10.23; 6. Hopkins (York), 10.31.
  • Jr. 800 Relay—1. York “A”, 1:57.55; 2. Lake Region “A”, 2:03.49; 3. Greely “A”, 2:04064; 4. Gray-New Gloucester “A”, 2:10.70; 5. Wells “A”, 2:11.63; 6. Poland “A”, 2:11.67.
  • Jr. High jump—1. Curry F), 4-10; 2. Commons (NYA), 4-08; 3. Ares (TA), 4-08; 4. Plummer (LR), 4-08; 5. Hopkins (York), 4-08; 6. LaPierre (York), 4-06.
  • Jr. Shot put—1. Barnes (GNG), 34-08.25; 2. O’Leary (P), 31-06; 3. Soule (GNG), 30-04.25; 4. O’Conn ell (FA), 29-00.75; 5. Bruder (G), 28-02.75; 6. Plummer (GNG), 26-04.
  • Sr. 55—1. Eccleston (Wells), 7.72; 2. Cochran (CE), 7.78; 3. Beecher (York), 7.95; 4. Migliaccio (F), 8.05; 5. Abbott (F), 8.06; 6. L’hommedieu (FA), 8.12.
  • Sr. 200—1. Smith (York), 27.65; 2. Abbot (F), 28.80; 3. Beecher (York), 28.93; 4. Eccleston (Wells), 29.06; 5. Kenyon (Wells), 29.67; 6. Peterson (F), 30.07.
  • Sr. 400—1. Megliaccio (F), 1:04.11; 2. Post (GNG), 1:06.64; 3. Colson (LR), 1:08.56; 4. Bolduc (Wells), 1:08.75; 5. Longchamps (P), 1:11.98; 6. Smith (Wells), 1:14.09.
  • Sr. 55 Hurdles—1. Cochran (CE), 8.76; 2. Smith (York), 9.08; 3. Walsh (Yar), 9.87; 4. Auclair (TA), 9.93; 5. Crawford (York), 10.41; 6. McElfin (FA), 12.32.
  • Sr. High jump—1. Davis (G), 4-06; 2. Justice (Wells), 4-04; 3. Crawford (York), 4-02.
  • Sr. Shot put—1. Kavanaugh (York), 33-03.25; 2. Davis (P) 32-02.50; 3. Kneissler (FA), 31-09.75; 4. Reynolds (GNG), 30-09.50; 5. Post (GNG), 30-05.50; 6. Raven (G), 29-04.75.
  • Open 800—1. Todd (G) 2:28.92; 2. Audette (TA), 2:26.28; 3. Hewes (FA), 2:37.64; 4. Sanchez (FA), 2:38.13; 5. Lamrey (York), 2:40.07; 6. Schlichting (GNG), 2:40.22.
  • Open Mile—1. Provencher (G), 5:29.91; 2. Curran (G), 5:39.74; 3. Hewes (FA), 5:43.63; 4. Gear (York), 5:59.71; 5. Lamprey (York), 6:03.67; 6. Sturgis (GNG), 6:15.25.
  • Open Two mile—1. Provencher (G), 11:55.47; 2. Todd (G), 12:15.74; 3. Curran (G), 12:45.35; 4. Gear (York), 12:47.36; 5 Hultstrom (York), 13:32.24; 6. Simonds (York), 16:47.22.
  • Open 800 Relay—1. Freeport “A”, 1:56.25; 2. York “A”, 1:56.81; 3. Cape Elizabeth “A”, 1:58.38; 4. Greely “A”, 2:0.47; 5. Poland “A”, 2:00.93; 6. Yarmouth “A”, 2:05.22.
  • Open 3200 Relay—1. Greely “A”, 10:27.44; 2. Gray-New Gloucester “A”, 10:55.29; 3. York “A”, 11;22.21; 4. Poland “A”, 12:13.48; 5. Freeport “A”, 12:18.95.
  • Open Pole vault—1. Slovenski (York), 9-06; 2. McGonagle (Yar), 9-06; 3. McCormick (G), 9-06; 4. Marsanskis (G), 8-06; 5. Reinfelder (Yar), 8-00; 6. Davis (G), 8-00.
  • Open Long jump—1. Smith (York, 15-09.25; 2. Eccleston (Wells), 15-08; 3. Curry (F), 15-03.75; 4. Irish (G), 15-02.75; 5. Sullivan (CE), 14-07; 6. McCormick (G), 14-06.
  • Open Triple jump—1. Irish (G) 32-03.75; 2. Cochran (CE) 31-11.50; 3. Auclair (TA), 30-09.50; 4. Santini (York), 30-03.75; 5. Fuller (Yards), 30-03; 6. Bolduc (Wells), 29-06.50.