South Southwesterns

GIRLS' SWIMMING

Feb. 9, 2019

Kennebunk243
Gorham220
Massabesic180
Thornton Academy156
Yarmouth151
Sanford148
Portland83
Windham82
Biddeford32
Wells31
Waynflete20
Bonny Eagle18
Freeport9

200 Yard Medley Relay—1. Kennebunk (Lowery, Soucy, Girard, Pow) 2:01.03; 2. Gorham (McCullough, Randall, Jiang, Sweatt) 2:05.69; 3. Massabesic (Beneszewski, Semo, Hart, Chretien) 2:09.68; 4. Sanford (Perks, Cyr, Pease, Perry) J2:15.46; 5. Thornton Academy (Cardullo, Toppen, Darigan, Courtney) J2:15.59; 6. Waynflete (Ruff, Fanburg, Kern, Clark) J2:18.86; 7. Windham (Nangle, Desmond, Jordan, Hills) J2:23.99; 8. Massabesic (Lang, LaFrance, Ryan, Knight) J2:12.56; 9. Yarmouth (Felker, Feeley, Piker, Dwyer) J2:20.82; 10. Portland (Brackett, Devon, Zabot-Hall, Johnson) 2:37.22; 11. Kennebunk (Small, Rioux, Larrabee, Spaulding) 2:42.90; 12. Thornton Academy (Young, Ireland, Tillotson, Zhang) 2:49.64; 13. Sanford (Moulton, Frohloff, Courtois, Johnson) 2:54.35.

200 Yard Freestyle—1. Yentsch (K) 2:00.74; 2. Bolduc (G) 2:06.65; 3. Roux (S) 2:11.26; 4. Wirth (K) 2:13.37; 5. Lucas (Wi) 2:14.00; 6. Cox-Faxon (Y) 2:16.19; 7. Hemond (P) 2:17.03; 8. Wormwood (TA) 2:17.23; 9. Perry (S) 2:18.39; 10. Cyr (TA) 2:18.51; 11. Semo (M) 2:21.71; 12. Castle (M) 2:21.75; 13. Wilcox (Wi) 2:23.91; 14. Battarbee (F) 2:24.18; 15. Kern (Wa) 2:24.36; 16. Ryan (M) 2:25.52; 17. Spaulding (TA) 2:29.20; 18. Ruff (Wa) 2:32.63; 19. Gillian (Y) 2:33.50; 20. Fecteau (BE) 2:36.00; 21. Toy (BE) 2:36.28; 22. Morrison (K) 2:42.26; 23. Dakers (Wa) 2:45.95; 24. Brown (Y) 2:46.80; 25. Prue (P) 2:49.44; 26. Plourde (Wi) 2:50.85; 27. Johnson (G) 2:51.93; 28. Davie (S) 2:58.62.

200 Yard IM—1. Smith (G) 2:21.48; 2. Steward (TA) 2:23.64; 3. Soucy (K) 2:24.24; 4. Siegel (Y) 2:25.83; 5. Alling (M) 2:26.88; 6. Twombly (S) 2:30.44; 7. Rocheleau (TA) 2:30.78; 8. Giaquinto (P) 2:34.33; 9. Priddy (Y) 2:35.42; 10. Cardullo (TA) 2:43.50; 11. Staples (M) 2:45.86; 12. Fanburg (Wa) 2:48.24; 13. Haibon (Wi) 2:50.21; 14. Chenard (M) 2:52.79; 15. Herr (Y) 3:00.59; 16. Owens (G) 3:17.85; 17. Marshall (BE) 3:36.87.

50 Yard Freestyle—1. Tanguay (S) 26.27; 2. Houk (M) 26.95; 3. Thompson (K) 26.96; 4. Alling (M) 27.19; 5. Pitman (G) 27.22; 6. Babb (M) 27.66; 7. Condon (Y) 27.85; 8. Ayer (P) 27.87; 9. Sharp (K) 27.92; 10. Lowery (K) 27.97; 11. Fomichenko (TA) 28.76; 12. Soucy (TA) 29.15; 13. Desmond (Wi) 29.72; 14. Joy (Y) 29.84; 15. Toppen (TA) 30.32; 16. Jordan (G) 30.48; 17. Wyman (P) 30.52; 18. MacDonald (P) 30.81; 19. Sayward (We) 31.46; 20. Fortin (We) 31.57; 21. Sweatt (G) 31.70; 22. Johnson (S) 31.72; 23. Cummings (F) 31.74; 24. Dwyer (Y) 31.77; 25. Ruggieri (BE) 33.11; 26. Plourde (Wi) 33.68; 27. Ruona (BE) 36.56; 28. Pacanza-Rogers (Wi) 39.50; 29. Jo (BE) 40.24; 30. Hussein (Wa) 54.17.

1 mtr Diving—1. Nguyen (K) 335.45; 2. Bradish (We) 323.20; 3. Rawlings (K) 248.50; 4. Jiang (G) 227.35; 5. Stone (We) 224.30; 6. Madore (K) 183.30.

100 Yard Butterfly—1. Siegel (Y) 1:03.95; 2. Pitman (G) 1:04.66; 3. Girard (K) 1:07.22; 4. Cyr (TA) 1:08.75; 5. Jiang (G) 1:11.03; 6. Piker (Y) 1:11.09; 7. Hart (M) 1:12.42; 8. Knight (M) 1:14.59; 9. Darigan (TA) 1:14.84; 10. Ryan (M) 1:19.63; 11. Courtney (TA) 1:20.24; 12. Pease (S) 1:20.42; 13. Jordan (Wi) 1:20.60; 14. Gillian (Y) 1:24.37; 15. Nygren (G) 1:24.47; 16. Zabot-Hall (P) 1:26.82.

100 Yard Freestyle—1. Leonard (Bi) 57.08; 2. Tanguay (S) 57.51; 3. Thompson (K) 58.95; 4. Bishop (G) 1:01.19; 5. Cox-Faxon (Y) 1:01.59; 6. Houk (M) 1:01.86; 7. Babb (M) 1:01.90; 8. Hemond (P) 1:01.97; 9. Bishop (G) 1:02.20; 10. Theberge (Wi) 1:02.43; 11. Condon (Y) 1:03.00; 12. Kern (Wa) 1:03.15; 13. Ayer (P) 1:03.24; 14. O’Rourke (P) 1:03.54; 15. Sharp (K) 1:03.55; 16. Maurais (Wi) 1:03.57; 17. Chretien (M) 1:03.82; 18. Spaulding (TA) 1:06.40; 19. Hills (Wi) 1:07.24; 20. Fomichenko (TA) 1:07.67; 21. Cummings (F) 1:10.14; 22. McConville (Y) 1:11.51; 23. Hill (TA) 1:13.72; 24. Moulton (S) 1:14.88; 25. Terry (G) 1:15.17; 26. Allaire (We) 1:15.85; 27. Davie (S) 1:17.75; 28. Mathieu (We) 1:18.40; 29. Ruona (BE) 1:24.41; 30. Fisher (Wa) 1:25.48.

500 Yard Freestyle—1. Yentsch (K) 5:29.27; 2. Bolduc (G) 5:43.63; 3. Bourassa (Y) 5:55.55; 4. Wormwood (TA) 5:59.83; 5. Steward (TA) 6:00.85; 6. Giaquinto (P) 6:04.07; 7. Girard (K) 6:08.53; 8. Perry (S) 6:08.83; 9. Wirth (K) 6:10.14; 10. Perks (S) 6:13.60; 11. Staples (M) 6:19.03; 12. Castle (M) 6:20.00; 13. Beneszewski (M) 6:25.04; 14. Courtney (TA) 6:32.85; 15. Fanburg (Wa) 6:53.61; 16. Sayward (We) 6:57.19; 17. Lapierre (S) 6:57.41; 18. Fortin (We) 6:57.93; 19. Warner (BE) 7:01.48; 20. Fecteau (BE) 7:03.16; 21. Clark (Wa) 7:04.35; 22. Eng (Wa) 7:15.45; 23. Houp (G) 7:16.88; 24. Johnson (G) 7:50.55.

200 Yard Freestyle Relay—1. Massabesic (Chretien, Babb, Alling, Houk) 1:47.51; 2. Gorham (Bishop, Randall, McCullough, Bishop) 1:53.36; 3. Windham (Lucas, Theberge, Wilcox, Maurais) 1:53.74; 4. Yarmouth (Gillian, Murray, Cox-Faxon, Condon) 1:55.03; 5. Thornton Academy (Soucy, Darigan, Fomichenko, Cardullo) 1:58.49; 6. Portland (Theall, MacDonald, Wyman, Johnson) 2:04.00; 7. Kennebunk (Pow, Morrison, Rioux, Small) J2:09.26; 8. Bonny Eagle (Toy, Ruggieri, Fecteau, Warner) J2:11.11; 9. Wells (Allaire, Mathieu, Sayward, Fortin) J2:11.63; 10. Sanford (Pease, Cyr, Davie, Lapierre) J2:12.51; 11. Windham (Hills, Nangle, Plourde, Haibon) J2:06.62; 12. Massabesic (Chenard, Scott, Knight, Lamontagne) J2:10.47; 13. Gorham (Terry, Owens, Nygren, Jordan) J2:11.50; 14. Yarmouth (Shamel, Watt, Ehlers, Bolles) 2:19.44; 15. Thornton Academy (Zhang, Young, Tillotson, Cote) 2:27.30; 16. Kennebunk (Spaulding, Rawlings, Madore, Larrabee) 2:33.59; 17. Sanford (Junkins, Campbell, Chasse, Morgan) 2:33.71.

100 Yard Backstroke—1. Leonard (Bi) 1:03.18; 2. Roux (S) 1:04.48; 3. Smith (G) 1:05.39; 4. Rocheleau (TA) 1:06.22; 5. Priddy (Y) 1:09.14; 6. Battarbee (F) 1:10.31; 7. McCullough (G) 1:10.78; 8. O’Rourke (P) 1:10.93; 9. Lowery (K) 1:11.18; 10. Soucy (TA) 1:11.55; 11. Murray (Y) 1:13.30; 12. Beneszewski (M) 1:14.14; 13. Desmond (Wi) 1:14.94; 14. Lang (M) 1:15.31; 15. Doughty (TA) 1:15.69; 16. Hart (M) 1:16.39; 17. Felker (Y) 1:19.08; 18. Houp (G) 1:22.77; 19. Nangle (Wi) 1:27.53; 20. Chaison-Lapine (P) 1:29.22; 21. Dudley (S) 1:38.28; 22. Fisher (Wa) 1:39.83.

100 Yard Breaststroke—1. Soucy (K) 1:13.86; 2. Bourassa (Y) 1:14.76; 3. Bishop (G) 1:15.64; 4. Twombly (S) 1:15.75; 5. Randall (G) 1:18.17; 6. Semo (M) 1:18.54; 7. Lucas (Wi) 1:19.40; 8. Theall (P) 1:19.80; 9. Piker (Y) 1:20.24; 10. Pow (K) 1:21.59; 11. LaFrance (M) 1:22.41; 12. Cyr (S) 1:26.05; 13. Toppen (TA) 1:26.61; 14. Lang (M) 1:27.73; 15. Watt (Y) 1:27.93; 16. Goodman (Wa) 1:28.07; 17. Ireland (TA) 1:30.81; 18. Ruggieri (BE) 1:36.22; 19. Mathieu (We) 1:40.18; 20. Marshall (BE) 1:41.48; 21. Devon (P) 1:43.08; 22. Hart (Wa) 1:44.63.

400 Yard Freestyle Relay—1. Sanford (Twombly, Perks, Roux, Tanguay) 3:56.94; 2. Gorham (Bolduc, Bishop, Pitman, Smith) 3:57.38; 3. Kennebunk (Thompson, Sharp, Wirth, Yentsch) 3:58.96; 4. Thornton Academy (Cyr, Wormwood, Rocheleau, Steward) 4:08.07; 5. Windham (Wilcox, Jordan, Theberge, Maurais) 4:16.12; 6. Portland (O’Rourke, Giaquinto, Hemond, Ayer) 4:16.64; 7. Massabesic (Staples, LaFrance, Knight, Castle) 4:25.20; 8. Yarmouth (Felker, Joy, McConville, Merriam) 4:45.26; 9. Bonny Eagle (Toy, Ruona, Marshall, Warner) J5:11.89; 10. Thornton Academy (Hill, Ireland, Doughty, Spaulding) J4:50.91; 11. Massabesic (Chenard, Lamontagne, Knight, Scott) J4:57.21; 12. Yarmouth (Feeley, Herr, Brown, Dwyer) J5:06.22; 13. Gorham (Andrews, Flett, Sweatt, Terry) J5:06.40; 14. Portland (Johnson, Zabot-Hall, Brackett, Prue) 5:16.70; 15. Kennebunk (Spaulding, Larrabee, Small, Morrison) 5:31.20; 16. Sanford (Courtois, Beninati, Higgins, Soucy) 6:47.84.