KVAC Class A championships

BOYS' SWIMMING

Feb. 9, 2019

Cony214
Waterville/Winslow209
Brunswick197
Messalonskee171
Mt. Ararat165
Lewiston141
Edward Little58
Gardiner/Hall-Dale56
Lawrence29

Meet Story

200 MR: 1, Cony ‘A’ (Berry, Nathanie, Awley, Michael, Richardson, Caleb, Parker, Cade), 1:43.78. 2, Brunswick ‘A’ 1:44.63. 3, Waterville-Winslow ‘A’ (LaFlamme, Zack, Booth, Eric, Jones, Carter, Witham, Jake), 1:46.07. 4, Messalonskee ‘A’ (Guarnieri, Martin, Bressette, Gavin, Couture, Edmund, Burton, Ethan), 1:48.37. 5, Lewiston ‘A’ 2:07.92. 6, Gardiner/Hall-Dale ‘A’ (Lizzotte, Hunter, Gardner, Colby, Aho, Bryon, Strempke-Ussery, Tyler), 2:16.24. 7, Edward Little ‘A’ 2:17.31.
200 free: 1, Couture, Edmund, (M) 1:50.99. 2, Pierce, Nate, (Law) 1:53.04. 3, Suli, Caleb, (Lew) 2:02.18. 4, Holland, Nicolas, (MA) 2:04.16. 5, Bickford, Max, (MA) 2:06.98. 6, Mills, Jacob, (C) 2:11.90. 7, Tucker, Chris, (B) 2:12.40. 8, Levy, Nathan, (B) 2:13.04.
200 IM: 1, Guarnieri, Martin, (M) 2:10.13. 2, Renaud, Alexander, (W/W) 2:25.77. 3, Bressette, Gavin, (M) 2:26.15. 4, Awley, Michael (C) 2:31.17. 5, Aho, Bryon, (G/HD) 2:35.58. 6, Vuong, Bradley, (B) 2:42.96. 7, Flannery, Timothy, (C) 2:53.49. 8, Trapp, Kurt, (B) 2:56.34.
50 free: 1, Berry, Nathaniel (C) 21.18. 2, Yost, Matt, (B) 22.81. 3, Witham, Jake, (W/W) 23.22. 4, Parker, Cade, (C) 23.49. 5, Whitman, Brendan, (EL) 23.73. 6, Booth, Eric, (W/W) 23.85. 7, Hyde, Robert, (MA) 24.01. 8, Escobar, Elijah, (Lew) 24.28
Diving: 1, Berry-Gaviria, Anibal, (MA) 344.20. 2, Smith, Nathaniel (MA) 265.25.
100 fly: 1, Couture, Edmund, (M) 53.39. 2, Jones, Carter, (W/W) 55.00. 3, Yost, Matt, (B) 55.28. 4, Richardson, Caleb, (C) 59.39. 5, Mills, Jacob, (C) 1:00.10. 6, Hyde, Robert, (MA) 1:00.83. 7, Williams, Caleb, (MA) 1:01.19. 8, Hopper, Max, (M) 1:04.95
100 free: 1, Bartone, Nicco, (B) 49.44. 2, Whitman, Brendan, (EL) 51.54. 3, Witham, Jake, (W/W) 52.58. 4, Parker, Cade, (C) 53.03. 5, Suli, Caleb, (Lew) 54.24. 6, Bavis, Hayden, (Lew) 54.54. 7, Burton, Ethan, (M) 55.83. 8, Bickford, Max, (MA) 56.31
500 free: 1, Pierce, Nate, (Law) 5:21.38. 2, Holland, Nicolas, (MA) 5:37.22. 3, Wright, Samuel (MA) 6:03.69. 4, Levy, Nathan, (B) 6:22.35. 5, Chen, Kevin, (W/W) 6:27.90. 6, Goss, Jared, (W/W) 6:31.16. 7, Simpson, Konnor, (EL) 6:39.78. 8, Sanchez, Phoenix, (M) 7:06.24.
200 FR: 1, Brunswick ‘A’ (Bartone, Nicco, Ashby, Cam, Tucker, Chris, Yost, Matt), 1:35.43. 2, Waterville-Winslow ‘A’ (Booth, Eric, LaFlamme, Zack, Jones, Carter, Witham, Jake), 1:36.78. 3, Messalonskee ‘A’ (Bressette, Gavin, Burton, Ethan, Guarnieri, Martin, Couture, Edmund), 1:37.93. 4, Lewiston ‘A’ 1:39.12. 5, Mt Ararat ‘A’ 1:41.21. 6, Cony ‘A’ (Awley, Micha(EL) Biasuz,
Gabriel Serino, Emanuele, Mills, Jacob), 1:49.64. 7, Gardiner\Hall-Dale ‘A’ (Drappeau, Eric, Ellis, Zachery, Dorogi, Keeling, Leighton, Nick), 2:09.12.
100 back: 1, Berry, Nathani(EL) (C) 55.51. 2, Escobar, Elijah, (Lew) 59.03. 3, LaFlamme, Zack, (W/W) 1:03.39. 4, Renaud, Alexander, (W/W) 1:04.64. 5, Wright, Samu(EL) (MA) 1:07.26. 6, Ashby, Cam, (B) 1:09.94. 7, Biasuz, Gabriel (C) 1:10.76. 8, DeWitt, Adam, (M) 1:11.08
100 breast: 1, Bartone, Nicco, (B) 1:01.62. 2, Jones, Carter, (W/W) 1:05.35. 3, Guarnieri, Martin, (M) 1:05.78. 4, Bavis, Hayden, (Lew) 1:06.83. 5, Booth, Eric, (W/W) 1:07.87. 6, Awley, Michael (C) 1:09.57. 7, Richardson, Caleb, (C) 1:10.09. 8, Burton, Ethan, (M) 1:10.82
400 FR: 1, Cony ‘A’ (Mills, Jacob, Parker, Cade, Richardson, Caleb, Berry, Nathaniel), 3:35.78. 2, Mt Ararat ‘A’ 3:38.59. 3, Lewiston ‘A’ 3:45.55. 4, Waterville-Winslow ‘A’ (Goss, Jared, Chen, Kevin, Renaud, Alexander, Ramgren, David), 4:05.19. 5, Messalonskee ‘A’ (Perkins, Brayden, Sanchez, Phoenix, Hopper, Max, DeWitt, Adam), 4:15.99. 6, Brunswick ‘A’ 4:20.58. 7, Edward Little ‘A’ 4:26.42. 8, Gardiner/Hall-Dale ‘A’ (Aho, Bryon, Dorogi, Keeling, Strempke-Ussery, Tyler, Gardner, Colby), 4:39.99.