2020 MPA Boys’ Hockey State Tournament

Class A

PLAY-IN ROUND
Friday, Feb. 21
#13-Marshwood/Traip/Sanford/Noble 1, #12-Windham/Westbrook/Bonny Eagle 0  Details

PRELIMINARY ROUND
at higher seeds
Tuesday, Feb. 25
#8-Bangor 5, #9-Falmouth 4
#7-Edward Little 4, #10-Biddeford/Massabesic/Old Orchard 0  Details
#5-Thornton Academy 8, #13-Marshwood/Traip/Sanford/Noble 1  Details
Wednesday, Feb. 26
#6-Portland/Deering 3, #11-Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills 1  Details

QUARTERFINALS
at Androscoggin Bank Colisee, Lewiston
Friday, Feb. 28
#4-South Portland/Freeport/Waynflete 5, #5-Thornton Academy 4  Details
#7-Edward Little 1, #2-St. Dominic 0  Details
Saturday, Feb. 29
#3-Scarborough 6, #6-Portland/Deering 2  Details
#1-Lewiston 6, #8-Bangor 0  Details

SEMIFINALS
at Androscoggin Bank Colisee, Lewiston
Tuesday, March 3
#3-Scarborough 3, #7-Edward Little 2  Details
#1-Lewiston 5, #4-South Portland/Freeport/Waynflete 1  Details

Class B South

QUARTERFINALS
at higher seeds
Monday, Feb. 24
#2-Cheverus 7, #7-York 1  Details
Tuesday, Feb. 25
#6-Cape Elizabeth 5, #3-Yarmouth 0  Details
Wednesday, Feb. 26
#4-Gorham 2, #5-Brunswick 1  Details

SEMIFINALS
at Androscoggin Bank Colisee, Lewiston
Saturday, Feb. 29
#6-Cape Elizabeth 4, #2-Cheverus 3  Details
#1-Greely 7, #4-Gorham 1  Details

FINAL
at Androscoggin Bank Colisee, Lewiston
Wednesday, March 4
#1-Greely 6, #6-Cape Elizabeth 1  Details

Class B North

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Feb. 25
#4-Presque Isle 4, #5-Gardiner 3
#6-Messalonskee 6, #3-Camden Hills 1  Details
#2-Old Town/Orono 3, #7-Brewer 0  Details
#1-Hampden Academy 8, #8-Waterville/Winslow 4  Details

SEMIFINALS
at Colby College, Waterville
Friday, Feb. 28
#2-Old Town/Orono 6, #6-Messalonskee 5  Details
#4-Presque Isle 4, #1-Hampden Academy 1  Details

FINAL
at Alfond Arena, Orono
Thursday, March 5
#2-Old Town/Orono 6, #4-Presque Isle 2

State Championships

Saturday, March 7
at Androscoggin Bank Colisee, Lewiston
CLASS A
Lewiston 2, Scarborough 1  Details
CLASS B
Greely 5, Old Town/Orono 1  Details