2019 MPA GIRLS’ BASKETBALL TOURNAMENT

Class AA South

QUARTERFINALS
Wednesday, Feb. 13
#2-Scarborough 41, #7-Massabesic 29  Details
#1-South Portland 66, #8-Thornton Academy 33  Details
Thursday, Feb. 14
#5-Bonny Eagle 56, #4-Noble 35  Details
#3-Gorham 56, #6-Sanford 37  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Tuesday, Feb. 19
#2-Scarborough 39, #3-Gorham 32  Details
#1-South Portland 58, #5-Bonny Eagle 35  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 22
#2-Scarborough 35, #1-South Portland 25  Details

Class AA North

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 12
#1-Oxford Hills 77, #8-Lewiston 26  Details
Thursday, Feb. 14
#4-Portland 48, #5-Edward Little 43  Details
#3-Bangor 50, #6-Cheverus 38  Details
#7-Deering 41, #2-Windham 26  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Wednesday, Feb. 20
#7-Deering 34, #3-Bangor 17  Details
#1-Oxford Hills 47, #4-Portland 36  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 22
#1-Oxford Hills 51, #7-Deering 29  Details

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb. 14
#8-Fryeburg Academy 57, #9-Leavitt 21  Details

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Monday, Feb. 18
#4-Kennebunk 51, #5-Lincoln Academy 33  Details
#3-Marshwood 59, #6-York 37  Details
#2-Brunswick 56, #7-Mt. Ararat 30  Details
#1-Greely 66, #8-Fryeburg Academy 28  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Wednesday, Feb. 20
#2-Brunswick 51, #3-Marshwood 46  Details
#1-Greely 67, #4-Kennebunk 52  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
#1-Greely 54, #2-Brunswick 33  Details

Class A North

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Friday, Feb. 15
#5-Messalonskee 39, #4-Gardiner 33  Details
#3-Lawrence 57, #6-Medomak Valley 33  Details
#2-Hampden Academy 44, #7-Erskine Academy 26  Details
#1-Skowhegan 46, #8-Camden Hills 30  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Tuesday, Feb. 19
#2-Hampden Academy 50, #3-Lawrence 36  Details
#1-Skowhegan 58, #5-Messalonskee 37  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Friday, Feb. 22
#2-Hampden Academy 32, #1-Skowhegan 28  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb. 14
#9-Maranacook 34, #8-Spruce Mountain 21  Details

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Tuesday, Feb. 19
#5-Wells 52, #4-Yarmouth 38  Details
#3-Freeport 49, #6-Mountain Valley 37  Details
#7-Cape Elizabeth 34, #2-Oak Hill 26  Details
#1-Gray-New Gloucester 61, #9-Maranacook 27  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Thursday, Feb. 21
#1-Gray-New Gloucester 48, #5-Wells 34  Details
#3-Freeport 49, #7-Cape Elizabeth 42  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
#1-Gray-New Gloucester 42, #3-Freeport 31  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-MCI 50, #8-Oceanside 48
#7-Presque Isle 43, #10-Orono 30
#11-John Bapst 34, #6-Ellsworth 27

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
#3-Waterville 44, #11-John Bapst 35  Details
Saturday, Feb. 16
#5-Winslow 36, #4-Old Town 29  Details
#2-Hermon 67, #7-Presque Isle 32
#1-Mt. Desert Island 42, #9-MCI 27  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
#3-Waterville 49, #2-Hermon 38  Details
#1-Mt. Desert Island 57, #5-Winslow 51  Details

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#1-Mt. Desert Island 44, #3-Waterville 35  Details

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#8-St. Dominic 64, #9-Buckfield 28  Details
#6-Monmouth Academy 41, #11-Carrabec 30  Details
#12-Traip Academy 39, #5-Hall-Dale 35  Details
#13-Madison 39, #4-Hebron Academy 16  Details
Thursday, Feb. 14
#7-Old Orchard Beach 38, #10-Richmond 32  Details

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Tuesday, Feb. 19
#13-Madison 50, #12-Traip Academy 35  Details
#3-North Yarmouth Academy 52, #6-Monmouth Academy 35  Details
#2-Winthrop 50, #7-Old Orchard Beach 41  Details
#1-Boothbay 32, #8-St. Dominic 26  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Thursday, Feb. 21
#3-North Yarmouth Academy 55, #2-Winthrop 34  Details
#1-Boothbay 55, #13-Madison 23  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 23
#1-Boothbay 49, #3-North Yarmouth Academy 31  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#9-Stearns 50, #8-Houlton 32
#7-Fort Fairfield 61, #1-Penquis Valley 57
#6-Calais 80, #11-Central 45
#5-Narraguagus 60, #12-Searsport 37
#4-Penobscot Valley 49, #13-Hodgdon 30
#3-Madawaska 57, #14-Fort Kent 33

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
#4-Penobscot Valley 45, #5-Narraguagus 42
#9-Stearns 71, #1-Central Aroostook 45
Wednesday, Feb. 20
#6-Calais 74, #3-Madawaska 42
#2-Dexter 47, #7-Fort Fairfield 25

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
#2-Dexter 49, #6-Calais 42
#4-Penobscot Valley 41, #9-Stearns 37

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#4-Penobscot Valley 24, #2-Dexter 20

Class D South

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 16
#4-Valley 52, #5-Forest Hills 29  Details
#1-Rangeley 56, #8-Seacoast Christian 23  Details
Monday, Feb. 18
#3-Greenville 37, #6-Pine Tree Academy 16  Details
#2-Temple Academy 54, #7-Vinalhaven 40  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 20
#3-Greenville 50, #2-Temple Academy 29  Details
#1-Rangeley 50, #4-Valley 29  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 23
#3-Greenville 41, #1-Rangeley 20  Details

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Monday, Feb. 11
#7-Ashland 54, #10-Jonesport-Beals 47
Tuesday, Feb. 12
#8-Washburn 43, #9-Wisdom 35

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Monday, Feb. 18
#4-Schenck 56, #5-Shead 38
#3-Woodland 59, #-Katahdin 33
#2-Deer Isle-Stonington 57, #7-Ashland 28
#1-Southern Aroostook 84, #8-Washburn 31

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
#2-Deer Isle-Stonington 51, #3-Woodland 44
#1-Southern Aroostook 49, #4-Schenck 32

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#1-Southern Aroostook 62, #2-Deer Isle-Stonington 49  Details

State Championships

Friday, March 1
CLASS A
at Augusta Civic Center
Greely 54, Hampden Academy 42  Details

Saturday, March 2
CLASS AA
at Cross Insurance Arena, Portland
Oxford Hills 55, Scarborough 45  Details
CLASS B
at Cross Insurance Arena, Portland
Gray-New Gloucester 43, Mt. Desert Island 30  Details
CLASS C
at Cross Insurance Center, Bangor
Boothbay 33, Penobscot Valley 25  Details
CLASS D
at Cross Insurance Center, Bangor
Southern Aroostook 55, Greenville 30