2019 MPA BOYS’ BASKETBALL TOURNAMENT

Class AA South

QUARTERFINALS
Wednesday, Feb. 13
#5-Scarborough 59, #4-Gorham 54  Details
#3-South Portland 65, #6-Sanford 39  Details
#1-Thornton Academy 66, #8-Noble 29  Details
Thursday, Feb. 14
#2-Bonny Eagle 49, #7-Massabesic 34  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Tuesday, Feb. 19
#2-Bonny Eagle 55, #3-South Portland 50  Details
#1-Thornton Academy 67, #5-Scarborough 40  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 22
#2-Bonny Eagle 48, #1-Thornton Academy 44  Details

Class AA North

QUARTERFINALS
Tuesday, Feb. 12
#1-Bangor 68, #8-Lewiston 36
Wednesday, Feb. 13
#3-Oxford Hills 71, #6-Cheverus 58  Details
#2-Edward Little 45, #7-Windham 34  Details
Friday, Feb. 15
#5-Portland 51, #4-Deering 50  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Tuesday, Feb. 19
#2-Edward Little 55, #3-Oxford Hills 41  Details
#1-Bangor 61, #5-Portland 41  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Friday, Feb. 22
#1-Bangor 56, #2-Edward Little 52  Details

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#8-Mt. Ararat 83, #9-Morse 43  Details

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Friday, Feb. 15
#5-Kennebunk 72, #4-Leavitt 55  Details
#1-Greely 70, #8-Mt. Ararat 46  Details
Saturday, Feb. 16
#3-Falmouth 45, #6-Brunswick 31  Details
#2-York 53, #7-Fryeburg Academy 35  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Wednesday, Feb. 20
#3-Falmouth 48, #2-York 37  Details
#1-Greely 69, #5-Kennebunk 62  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
#1-Greely 64, #3-Falmouth 48  Details

Class A North

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 16
#4-Lawrence 53, #5-Erskine Academy 38  Details
#6-Brewer 71, #3-Mt. Blue 60  Details
#7-Skowhegan 68, #2-Hampden Academy 63  Details
#1-Cony 73, #8-Medomak Valley 71  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 20
#7-Skowhegan 58, #6-Brewer 46  Details
#4-Lawrence 63, #1-Cony 56  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Friday, Feb. 22
#4-Lawrence 47, #7-Skowhegan 40  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb. 14
#8-Wells 60, #9-Lisbon 44  Details

QUARTERFINALS
at Portland Expo
Saturday, Feb. 16
#4-Gray-New Gloucester 45, #5-Spruce Mountain 34  Details
#3-Cape Elizabeth 56, #6-Freeport 49  Details
#2-Maranacook 55, #7-Yarmouth 41  Details
#8-Wells 62, #1-Mountain Valley 52  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Thursday, Feb. 21
#3-Cape Elizabeth 64, #2-Maranacook 61  Details
#8-Wells 49, #4-Gray-New Gloucester 37  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Saturday, Feb. 23
#3-Cape Elizabeth 39, #8-Wells 38  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#10-Washington Academy 57, #7-Orono 38
#6-Ellsworth 68, #11-Winslow 43  Details
Thursday, Feb. 14
#8-Presque Isle 52, #9-Foxcroft Academy 49

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 15
#6-Ellsworth 71, #3-Mt. Desert Island 48
#2-Caribou 73, #10-Washington Academy 49
Saturday, Feb. 16
#5-MCI 58, #4-Oceanside 52  Details
#1-Hermon 58, #8-Presque Isle 30

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Wednesday, Feb. 20
#2-Caribou 65, #6-Ellsworth 58
#1-Hermon 52, #5-MCI 35  Details

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#2-Caribou 43, #1-Hermon 40  Details

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Thursday, Feb. 14
#9-Dirigo 59, #8-North Yarmouth Academy 47  Details
#7-Old Orchard Beach 50, #10-Madison 29  Details
#6-Monmouth Academy 68, #11-Mt. Abram 52  Details
#5-Traip Academy 61, #12-Buckfield 26

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Monday, Feb. 18
#5-Traip Academy 70, #4-Boothbay 60  Details
#3-Hall-Dale 83, #6-Monmouth Academy 57  Details
#2-Waynflete 67, #7-Old Orchard Beach 32  Details
#1-Winthrop 67, #9-Dirigo 51  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Thursday, Feb. 21
#3-Hall-Dale 65, #2-Waynflete 58  Details
#1-Winthrop 68, #5-Traip Academy 25  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 23
#1-Winthrop 61, #3-Hall-Dale 41  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Dexter 54, #10-Bucksport 35
#11-Calais 53, #6-Fort Kent 48
#3-George Stevens 79, #14-Central 64
Thursday, Feb. 14
#8-Sumner 70, #9-Fort Fairfield 59
#5-Penobscot Valley 89, #12-Piscataquis 64
#4-Houlton 74, #13-Lee Academy 55

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Tuesday, Feb. 19
#4-Houlton 72, #5-Penobscot Valley 32
#3-George Stevens 73, #11-Calais 37
#2-Mattanawcook Academy 47, #7-Dexter 37
#8-Sumner 54, #1-Central Aroostook 53

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Friday, Feb. 22
#3-George Stevens 45, #2-Mattanawcook Academy 39
#4-Houlton 60, #8-Sumner 34

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#4-Houlton 54, #3-George Stevens 34

Class D South

QUARTERFINALS
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 16
#5-Greenville 55, #4-Rangeley 38  Details
#1-Forest Hills 85, #8-Seacoast Christian 33  Details
Monday, Feb. 18
#3-Valley 58, #6-Vinalhaven 43  Details
#2-Temple Academy 63, #7-Pine Tree Academy 44  Details

SEMIFINALS
at Augusta Civic Center
Wednesday, Feb. 20
#2-Temple Academy 57, #3-Valley 52  Details
#1-Forest Hills 72, #5-Greenville 37  Details

FINAL
at Augusta Civic Center
Saturday, Feb. 23
#1-Forest Hills 69, #2-Temple Academy 47  Details

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, Feb. 12
#7-Deer Isle-Stonington 45, #10-Machias 42
Thursday, Feb. 14
#8-Van Buren 46, #9-Washburn 31

QUARTERFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 16
#3-Greater Houlton Christian 54, #6-Southern Aroostook 44
#2-Jonesport-Beals 63, #7-Deer Isle-Stonington 45
Monday, Feb. 18
#4-Schenck 69, #5-Easton 52
#1-Woodland 76, #8-Van Buren 29

SEMIFINALS
at Cross Insurance Center, Bangor
Thursday, Feb. 21
#2-Jonesport-Beals 66, #3-Greater Houlton Christian 53
#4-Schenck 50, #1-Woodland 44

FINAL
at Cross Insurance Center, Bangor
Saturday, Feb. 23
#4-Schenck 70, #2-Jonesport-Beals 47  Details

State Championships

Friday, March 1
CLASS A
at Augusta Civic Center
Greely 62, Lawrence 45  Details

Saturday, March 2
CLASS AA
at Cross Insurance Arena, Portland
Bangor 58, Bonny Eagle 48  Details
CLASS B
at Cross Insurance Arena, Portland
Caribou 49, Cape Elizabeth 47  Details
CLASS C
at Cross Insurance Center, Bangor
Winthrop 61, Houlton 49  Details
CLASS D
at Cross Insurance Center, Bangor
Forest Hills 70, Schenck 65  Details