2018 MPA BASEBALL TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#7-Thornton Academy 4, #10-Noble 3  Details
#6-Windham 2, #11-Scarborough 1
#12-Deering 6, #5-Biddeford 2  Details
Wednesday, June 6
#9-Falmouth 7, #8-Marshwood 5  Details

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Cheverus 11, #12-Deering 1  Details
#3-Portland 3, #6-Windham 1  Details
#2-Gorham 3, #7-Thornton Academy 1  Details
#9-Falmouth 4, #1-South Portland 2  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Gorham 9, #3-Portland 6  Details
#4-Cheverus 5, #9-Falmouth 4  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Tuesday, June 12
#2-Gorham 3, #4-Cheverus 2  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Wednesday, June 6
#1-Bangor 5, #8-Messalonskee 2
Thursday, June 7
#4-Lewiston 1, #5-Hampden Academy 0
#6-Mt. Ararat 9, #3-Edward Little 0
#2-Oxford Hills 10, #7-Skowhegan 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Oxford Hills 5, #6-Mt. Ararat 3
#1-Bangor 14, #4-Lewiston 6

FINAL
at Morton Field, Augusta
Tuesday, June 12
#1-Bangor 5, #2-Oxford Hills 1  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#7-Yarmouth 10, #10-Spruce Mountain 0  Details
#11-Gray-New Gloucester 6, #6-Freeport 1  Details
Wednesday, June 6
#8-Fryeburg Academy 5, #9-Leavitt 4

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#5-Mountain Valley 12, #4-York 7
#3-Greely 2, #11-Gray-New Gloucester 1  Details
#2-Cape Elizabeth 6, #7-Yarmouth 5  Details
#1-Wells 10, #8-Fryeburg Academy 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#3-Greely 8, #2-Cape Elizabeth 2  Details
#1-Wells 12, #5-Mountain Valley 6  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Wednesday, June 13
#1-Wells 8, #3-Greely 3  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#8-Nokomis 5, #9-Waterville 4  Details
#10-John Bapst 7, #7-Old Town 3
#6-Gardiner 2, #11-Belfast 1  Details
#5-Hermon 9, #12-MCI 5
Wednesday, June 6
#4-Oceanside 2, #13-Presque Isle 0  Details
#3-Mt. Desert Island 8, #14-Caribou 2

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Oceanside 6, #5-Hermon 4  Details
#6-Gardiner 4, #3-Mt. Desert Island 1
#2-Brewer 2, #10-John Bapst 1
#1-Ellsworth 8, #8-Nokomis 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Brewer 11, #6-Gardiner 7
#1-Ellsworth 12, #4-Oceanside 0  Details

FINAL
at Mansfield Stadium, Bangor
Wednesday, June 13
#2-Brewer 4, #1-Ellsworth 2

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#8-Winthrop 5, #9-Sacopee Valley 4  Details
#7-Monmouth Academy 5, #10-Mt. Abram 3  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, June 6
#5-Carrabec/Madison 9, #4-Traip Academy 0
#3-Maranacook 6, #6-St. Dominic 2  Details
Thursday, June 7
#2-Lisbon 6, #7-Monmouth Academy 4
#1-Hall-Dale 4, #8-Winthrop 2  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#3-Maranacook 7, #2-Lisbon 4  Details
#1-Hall-Dale 7, #5-Carrabec/Madison 3  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Tuesday, June 12
#1-Hall-Dale 4, #3-Maranacook 0  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#8-Orono 14, #9-Central 8
#7-Calais 10, #10-Lee Academy 2

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-George Stevens 2, #5-Bucksport 0
#6-Dexter 3, #3-Fort Kent 2
#2-Mattanawcook Academy 5, #7-Calais 1
#1-Houlton 2, #8-Orono 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Mattanawcook Academy 8, #6-Dexter 7
#1-Houlton 4, #4-George Stevens 2

FINAL
at Mansfield Stadium, Bangor
Tuesday, June 12
#1-Houlton 10, #2-Mattanawcook Academy 1

Class D South

QUARTERFINALS
Tuesday, June 5
#3-Greenville 11, #6-Vinalhaven/North Haven 1
Wednesday, June 6
#1-Searsport 13, #8-Forest Hills 0
Thursday, June 7
#4-Buckfield 13, #5-Rangeley 3  Details
#2-Richmond 15, #7-Temple Academy 2

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 8
#2-Richmond 3, #3-Greenville 2  Details
#1-Searsport 12, #4-Buckfield 2

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Wednesday, June 13
#2-Richmond 14, #1-Searsport 6

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#9-Stearns 13, #8-Jonesport-Beals 8
#6-Penobscot Valley 11, #11-Hodgdon 3
#4-Central Aroostook 11, #13-Wisdom 0
#3-Woodland 14, #14-Southern Aroostook 4
Wednesday, June 6
#10-Deer Isle-Stonington 6, #7-Greater Houlton Christian 0
#5-Katahdin 15, #12-Ashland 0

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#5-Katahdin 14, #4-Central Aroostook 8
#6-Penobscot Valley 19, #3-Woodland 5
#2-Bangor Christian 6, #10-Deer Isle-Stonington 0
#1-Fort Fairfield 4, #9-Stearns 3

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Bangor Christian 6, #6-Penobscot Valley 2
#1-Fort Fairfield 6, #5-Katahdin 5

FINAL
at Mansfield Stadium, Bangor
Wednesday, June 13
#1-Fort Fairfield 4, #2-Bangor Christian 3

State Championships

Saturday, June 16
CLASS A
at St. Joseph's College, Standish
#1-Bangor 10, #2-Gorham 6  Details
CLASS B
at Mansfield Stadium, Bangor
#2-Brewer 3, #1-Wells 2  Details
CLASS C
at St. Joseph's College, Standish
#1-Hall-Dale 2, #1-Houlton 1  Details
CLASS D
at Mansfield Stadium, Bangor
#2-Richmond 11, #1-Fort Fairfield 0  Details