2018 MPA GIRLS’ TENNIS TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#9-Windham 4, #8-Westbrook 1  Details
#7-Thornton Academy 5, #10-Marshwood 0  Details
#6-Portland 5, #11-South Portland 0  Details
#5-Scarborough 5, #12-Deering 0  Details

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#5-Scarborough 3, #4-Kennebunk/Wells 2  Details
#6-Portland 3, #3-Cheverus 2  Details
#7-Thornton Academy 3, #2-Gorham 2  Details
#1-Falmouth 5, #9-Windham 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#6-Portland 3, #7-Thornton Academy 2  Details
#1-Falmouth 4, #5-Scarborough 1  Details

FINAL
Thursday, June 7
#1-Falmouth 4, #6-Portland 1  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#4-Camden Hills 5, #5-Mt. Blue 0
#2-Brunswick 4, #7-Bangor 1  Details
Thursday, May 31
#3-Messalonskee 5, #6-Skowhegan 0  Details
#1-Lewiston 5, #8-Cony 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Brunswick 4, #3-Messalonskee 1  Details
#1-Lewiston 4, #4-Camden Hills 1  Details

FINAL
Wednesday, June 6
#1-Lewiston 3, #2-Brunswick 2  Details

Class B South

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#4-Gardiner 5, #5-Mountain Valley 0
#3-Cape Elizabeth 5, #6-Yarmouth 0  Details
#2-Greely 4, #7-York 1  Details
#1-Lincoln Academy 5, #8-Spruce Mountain 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#3-Cape Elizabeth 3, #2-Greely 2  Details
#1-Lincoln Academy 5, #4-Gardiner 0

FINAL
Thursday, June 7
#1-Lincoln Academy 5, #3-Cape Elizabeth 0  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#8-Belfast 3, #9-Brewer 2
#10-Foxcroft Academy 4, #7-Presque Isle 1
#6-Erskine Academy 4, #11-Mt. Desert Island 1
#12-Oceanside 3, #5-Ellsworth 2

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#4-Hermon 4, #12-Oceanside 1
Thursday, May 31
#3-Waterville 5, #6-Erskine Academy 0  Details
#2-John Bapst 5, #10-Foxcroft Academy 0
#1-Caribou 5, #8-Belfast 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-John Bapst 3, #3-Waterville 2
#1-Caribou 5, #4-Hermon 0

FINAL
Wednesday, June 6
#1-Caribou 5, #2-John Bapst 0  Details

Class C South

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#5-Waynflete 3, #4-Winthrop 2  Details
#3-Madison 3, #6-Hall-Dale 2  Details
#2-Maranacook 5, #7-Boothbay 0  Details
#1-Carrabec 5, #8-North Yarmouth Academy 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#1-Carrabec 3, #5-Waynflete 2
Monday, June 4
#2-Maranacook 5, #3-Madison 0  Details

FINAL
Thursday, June 7
#2-Maranacook 3, #1-Carrabec 2  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#8-Calais 3, #9-Deer Isle-Stonington 2
#7-Houlton 3, #10-Van Buren 2
#11-Schenck/Stearns 5, #6-Lee Academy 0
#5-Piscataquis 3, #12-Penobscot Valley 2

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#2-George Stevens 5, #7-Houlton 0
Thursday, May 31
#4-Orono 5, #5-Piscataquis 0
#3-Fort Kent 4, #11-Schenck/Stearns 1
#1-Mattanawcook Academy 5, #8-Calais 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-George Stevens 5, #3-Fort Kent 0
#1-Mattanawcook Academy 4, #4-Orono 1

FINAL
Wednesday, June 6
#1-Mattanawcook Academy 5, #2-George Stevens 0  Details

State Championships

Saturday, June 9
CLASS A
at Lewiston HS
#1-Falmouth 3, #1-Lewiston 2  Details
CLASS B
at Lewiston HS
#1-Lincoln Academy 3, #1-Caribou 2  Details
CLASS C
at Lewiston HS
#1-Mattanawcook Academy 3, #2-Maranacook 2  Details