2021 MPA Girls’ Tennis State Tournaments

Class A North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Edward Little 4, #9-Brewer 1  Details
#7-Messalonskee 4, #10-Bangor 1  Details
#6-Camden Hills 5, #11-Oxford Hills 0
#5-Mt. Blue 4, #12-Mt. Ararat 1
#4-Lewiston 5, #13-Cony 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#2-Skowhegan 3, #7-Messalonskee 2  Details
Thursday, June 3
#4-Lewiston 4, #5-Mt. Blue 1  Details
#3-Hampden Academy 4, #6-Camden Hills 1
#1-Brunswick 5, #8-Edward Little 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 4
#3-Hampden Academy 3, #2-Skowhegan 2
Saturday, June 5
#1-Brunswick 4, #4-Lewiston 1  Details

FINAL
at Lewiston HS
Tuesday, June 8
#1-Brunswick 3, #3-Hampden Academy 2  Details

Class A South

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#9-Portland 3, #8-Gorham 2  Details
#7-Bonny Eagle 4, #10-Marshwood 1
#6-Cheverus 5, #11-South Portland 0  Details
#5-Scarborough 5, #12-Deering 0  Details
#4-Windham 5, #13-Biddeford 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#1-Falmouth 4, #9-Portland 1  Details
Thursday, June 3
#5-Scarborough 4, #4-Windham 1  Details
#3-Kennebunk 5, #6-Cheverus 0  Details
#2-Thornton Academy 5, #7-Bonny Eagle 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#3-Kennebunk 3, #2-Thornton Academy 2
#1-Falmouth 3, #5-Scarborough 2  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Falmouth 3, #3-Kennebunk 2  Details

Class B North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Erskine Academy 3, #9-Hermon 2  Details
#10-MCI 5, #7-Presque Isle 0
P3: #11-John Bapst (4-8) at #6-Washington Academy (6-6)
#5-Ellsworth 4, #12-Belfast 1
#13-Old Town 3, #4-Foxcroft Academy 2
#3-Caribou 5, #14-Medomak Valley 0
P7: #15-Winslow (1-11) at #2-Mt. Desert Island (11-1)

QUARTERFINALS
at higher seeds
Thursday, June 3
#5-Ellsworth 4, #13-Old Town 1
#3-Caribou 4, #6-Washington Academy 1
#2-Mt. Desert Island 3, #10-MCI 2
#1-Waterville 5, #8-Erskine Academy 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#3-Caribou 3, #2-Mt. Desert Island 2
#1-Waterville 5, #5-Ellsworth 0  Details

FINAL
at Hampden Academy
Thursday, June 10
#1-Waterville 5, #3-Caribou 0  Details

Class B South

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Freeport 5, #9-Lake Region 0  Details
#10-Morse 4, #7-Mountain Valley 1  Details
P4: #12-Oak Hill (0-9-1) at #5-Spruce Mountain (8-2)
Wednesday, June 2
#11-Gardiner 3, #6-York 2  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#1-Cape Elizabeth 4, #8-Freeport 1  Details
Thursday, June 3
#4-Greely 4, #5-Spruce Mountain 1  Details
#3-Lincoln Academy 4, #11-Gardiner 1
#2-Yarmouth 5, #10-Morse 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#2-Yarmouth 3, #3-Lincoln Academy 2  Details
#1-Cape Elizabeth 4, #4-Greely 1  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Cape Elizabeth 3, #2-Yarmouth 2  Details

Class C North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-George Stevens 4, #9-Dexter 1
P2: #10-Deer Isle-Stonington (2-5) at #7-Penobscot Valley (3-9)
P3: #11-Van Buren (3-3) at #6-Calais (8-4)

QUARTERFINALS
at higher seeds
Thursday, June 3
#4-Piscataquis 3, #5-Schenck/Stearns 2
#3-Fort Kent 4, #6-Calais 1
#2-Orono 4, #7-Penobscot Valley 1
#1-Mattanawcook Academy 5, #8-George Stevens 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 4
#2-Orono 3, #3-Fort Kent 2
Saturday, June 5
#1-Mattanawcook Academy 5, #4-Piscataquis 0

FINAL
at Schenck HS
Tuesday, June 8
#2-Orono 3, #1-Mattanawcook Academy 2  Details

Class C South

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, June 1
#4-Dirigo 3, #5-Winthrop 2  Details
Wednesday, June 2
#3-Waynflete 5, #6-Boothbay 0
#2-Maranacook 5, #7-St. Dominic 0  Details
#1-Hall-Dale 5, #8-Madison 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Thursday, June 3
#1-Hall-Dale 5, #4-Dirigo 0  Details
Friday, June 4
#3-Waynflete 3, #2-Maranacook 2  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Hall-Dale 3, #3-Waynflete 2  Details

State Championships

Saturday, June 12
CLASS A
at at Lewiston HS
Brunswick 3, Falmouth 2  Details
CLASS B
at at Lewiston HS
Waterville 3, Cape Elizabeth 2  Details
CLASS C
at at Lewiston HS
Hall-Dale 4, Orono 1  Details