2021 MPA Boys’ Tennis State Tournaments

Class A North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Brewer 3, #9-Messalonskee 2
#7-Edward Little 4, #10-Lewiston 1  Details
#6-Skowhegan 4, #11-Bangor 1  Details
#5-Mt. Ararat 5, #12-Cony 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#3-Camden Hills 5, #6-Skowhegan 0
#1-Hampden Academy 5, #8-Brewer 0
Thursday, June 3
#5-Mt. Ararat 3, #4-Mt. Blue 2  Details
#2-Brunswick 5, #7-Edward Little 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 4
#3-Camden Hills 5, #2-Brunswick 0  Details
Saturday, June 5
#1-Hampden Academy 4, #5-Mt. Ararat 1

FINAL
at Lewiston HS
Tuesday, June 8
#3-Camden Hills 5, #1-Hampden Academy 0  Details

Class A South

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Windham 3, #9-South Portland 2  Details
#7-Scarborough 4, #10-Marshwood 1  Details
#6-Westbrook 3, #11-Deering 2  Details
#5-Cheverus 4, #12-Gorham 1  Details
#4-Falmouth 3, #13-Bonny Eagle 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#3-Portland 5, #6-Westbrook 0  Details
Thursday, June 3
#4-Falmouth 3, #5-Cheverus 2  Details
#2-Thornton Academy 4, #7-Scarborough 1  Details
#1-Kennebunk 4, #8-Windham 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#2-Thornton Academy 3, #3-Portland 0  Details
#1-Kennebunk 5, #4-Falmouth 0  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Kennebunk 3, #2-Thornton Academy 2  Details

Class B North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Foxcroft Academy 3, #9-Belfast 2
#7-Caribou 4, #10-Presque Isle 1
#6-Mt. Desert Island 4, #11-Washington Academy 1
#5-Ellsworth 5, #12-Erskine Academy 0
#4-Medomak Valley 5, #13-Hermon 0
#3-Old Town 3, #14-MCI 2

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#4-Medomak Valley 5, #5-Ellsworth 0
#1-Waterville 4, #8-Foxcroft Academy 1  Details
Thursday, June 3
#3-Old Town 3, #6-Mt. Desert Island 2
#2-John Bapst 5, #7-Caribou 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#2-John Bapst 5, #3-Old Town 0
#1-Waterville 3, #4-Medomak Valley 2

FINAL
at Hampden Academy
Thursday, June 10
#1-Waterville 3, #2-John Bapst 2  Details

Class B South

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
P1: #9-Lincoln Academy (4-7) at #8-Spruce Mountain (2-7-1)
P2: #10-Fryeburg Academy (2-8) at #7-Mountain Valley (6-5)
P3: #11-Lake Region (1-9) at #6-Cape Elizabeth (4-7)

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#3-Greely 4, #6-Cape Elizabeth 1  Details
#2-Freeport 5, #7-Mountain Valley 0  Details
#1-Yarmouth 4, #9-Lincoln Academy 1  Details
Thursday, June 3
#4-York 4, #5-Morse 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#3-Greely 3, #2-Freeport 2  Details
#1-Yarmouth 4, #4-York 1  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Yarmouth 3, #3-Greely 2  Details

Class C North

OPENING ROUND
Tuesday, June 1
#8-Fort Kent 3, #9-Schenck/Stearns 2
P2: #10-Madawaska/Wisdom (2-9) at #7-Piscataquis (5-4)
P3: #11-Penobscot Valley (1-11) at #6-Deer Isle-Stonington (3-4)

QUARTERFINALS
at higher seeds
Thursday, June 3
#5-Mattanawcook Academy 5, #4-Calais 0
G2: P3 winner vs. #3-Van Buren (6-0)
#2-Orono 4, #10-Madawaska/Wisdom 1
#1-George Stevens 4, #8-Fort Kent 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 5
#3-Van Buren 3, #2-Orono 2
#1-George Stevens 5, #5-Mattanawcook Academy 0

FINAL
at Schenck HS
Tuesday, June 8
#1-George Stevens 4, #3-Van Buren 1  Details

Class C South

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 2
#1-Waynflete 5, #8-Dirigo 0  Details
Thursday, June 3
#4-North Yarmouth Academy 5, #5-Boothbay 0  Details
#3-Madison 5, #6-Lisbon 0
#2-Maranacook/Winthrop 4, #7-Carrabec 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 4
#2-Maranacook/Winthrop 3, #3-Madison 2  Details
Saturday, June 5
#1-Waynflete 5, #4-North Yarmouth Academy 0  Details

FINAL
at Lewiston HS
Wednesday, June 9
#1-Waynflete 5, #2-Maranacook/Winthrop 0  Details

State Championships

Saturday, June 12
CLASS A
at at Lewiston HS
Kennebunk 3, Camden Hills 2  Details
CLASS B
at at Lewiston HS
Yarmouth 4, Waterville 1  Details
CLASS C
at at Lewiston HS
Waynflete 5, George Stevens 0  Details