WMC Championships

BOYS' INDOOR TRACK

Feb. 8, 2019

York228
Greely96
Lisbon53
Yarmouth48
Poland43
Wells42
Traip Academy32
Gray-New Gloucester31
Cape Elizabeth30
Lake Region24
Freeport24

55 Meter Dash Jr. Division — 1. Michaud (W) 7.11; 2. Henriksen (Yor) 7.24; 3. Reeve (T) 7.28; 4. Rawson (LR) 7.30; 5. Neilson (Yor) 7.34; 6. Van Lonkhuyzen (Yar) 7.38.

200 Meter Dash Jr. Division — 1. Winslow (P) 25.68; 2. Henriksen (Yor) 25.89; 3. Abbott (F) 25.94; 4. Reeve (T) 25.96; 5. McIver (L) 26.13; 6. Runte (Yor) 26.13.

400 Meter Dash Jr. Division — 1. O’Grady (C) 56.82; 2. Convery (Yor) 57.24; 3. Winslow (P) 57.76; 4. Dunn (Yor) 59.76; 5. Banakos (Yor) 1:00.08; 6. Boksanski (Yor) 1:03.39.

55 Meter Hurdles Jr. Division — 1. Michaud (W) 8.40; 2. Davis (P) 8.71; 3. Monsen (Yor) 9.38; 4. Kenealy (Yor) 9.42; 5. Convery (Yor) 9.63; 6. Rodenberger (C) 9.71.

4×200 Meter Relay Jr. Division — 1. York 1:43.34; 2. Lisbon 1:44.00; 3. Greely 1:51.56; 4. Lake Region 1:51.65; 5. Gray-New Gloucester 1:54.56; 6. Poland 1:54.60.

High Jump Jr. Division — 1. Henriksen (Yor) 5-06; 2. Frechette (P) 5-06; 3. Monsen (Yor) 5-04; 4. Whelton (Yor) 5-02; 5. Michaud (W) 5-02; 6. Instano (Yor) 5-00.

Shot Put Jr. Division — 1. Daley (Yor) 39-08; 2. Tinsman (C) 38-00.75; 3. Leighton (GNG) 37-02.75; 4. Amos (GNG) 32-06; 5. Tremblay (LR) 32-00.50; 6. Rosenberg (W) 31-01.

55 Meter Dash Sr. Division — 1. Conrad (Yar) 6.89; 2. Rodrigues (Yor) 6.99; 3. Mitch (F) 7.03; 4. Thompson (L) 7.16; 5. Brown (GNG) 7.20; 6. Andrews (W) 7.23.

200 Meter Dash Sr. Division — 1. Rainforth (Yor) 24.46; 2. Thompson (L) 25.43; 3. Carpenter (W) 25.46; 4. Brown (GNG) 25.48; 5. Humphrey (Yor) 25.74; 6. O’Brien (Yor) 25.82.

400 Meter Dash Sr. Division — 1. Rainforth (Yor) 54.26; 2. Mitch (F) 55.43; 3. Carpenter (W) 56.29; 4. O’Brien (Yor) 56.44; 5. LaVigne (Yor) 56.65; 6. Lemieux (Yor) 57.06.

55 Meter Hurdles Sr. Division — 1. Burke (Yor) 8.09; 2. Bates (Yar) 8.51; 3. Simonds (T) 8.58; 4. MacCallum (GNG) 8.83; 5. Leeman (L) 8.97; 9. Hay (Yor) 9.21.

High Jump Sr. Division — 1. Brown (Gre) 6-00; 2. Hay (Yor) 6-00; 3. Burke (Yor) 5-08; 3. Bates (Yar) 5-08; 5. Bychock (Yor) 5-08; 6. Vigna (LR) 5-08.

Shot Put Sr. Division — 1. McNeil (Yar) 42-05.50; 2. Lavoie (L) 41-04; 3. Russo (P) 41-03.75; 4. Thompson (L) 40-09.75; 5. Benedict (P) 40-03; 6. Frey (GNG) 40-02.25.

800 Meter Run — 1. Todd (Gre) 2:04.31; 2. Reeve (T) 2:06.91; 3. Sarno (Yor) 2:11.17; 4. Nurkhardt (L) 2:12.83; 5. Patrick (F) 2:13.35; 6. MacGovern (Yor) 2:18.69.

One Mile Run — 1. Marsanskis (Gre) 4:39.32; 2. Franklin (Gre) 4:50.08; 3. Perruzzi (C) 4:53.55; 4. Hulstrom (Yor) 4:54.13; 5. Harrod (Yor) 4:57.95; 6. Lindenau (C) 5:07.12.

Two Mile Run — 1. Franklin (Gre) 10:26.92; 2. Marsanskis (Gre) 10:32.59; 3. Schlotterbeck (L) 10:37.48; 4. Perruzzi (C) 10:45.19; 5. Todd (Gre) 10:48.21; 6. Levaseur (L) 10:54.21.

4×200 Meter Relay Open — 1. York 1:39.91; 2. Greely 1:41.56; 3. Wells 1:42.13; 4. Gray-New Gloucester 1:43.50; 5. Lake Region 1:44.91; 6. Poland 1:45.26.

4×800 Meter Relay Open — 1. Greely 8:50.88; 2. York 8:53.40; 3. Lisbon/St. Dominic 9:12.00; 4. Lake Region 9:40.97; 5. Freeport 9:52.38; 6. Poland 10:01.90.

Pole Vault Open — 1. Koskinen (Yar) 12-06; 2. Bean (Yor) 12-00; 3. Taylor (Gre) 11-00; 4. Amos (GNG) 9-00; 5. Fairbanks (Gre) 8-06; 6. Goldberg (Yor) 8-06.

Long Jump Open — 1. Rodrigues (Yor) 20-06.50; 2. Bean (Yor) 20-01.25; 3. Brown (Gre) 19-11.75; 4. Bates (Yar) 18-11.25; 5. Convery (Yor) 18-10.50; 6. Peterson (LR) 18-03.50.

Triple Jump Open 1. Rodrigues (Yor) 40-06.50; 2. Simonds (T) 38-01.25; 3. Monsen (Yor) 36-09.25; 4. Moore (LR) 36-06.75; 5. Peterson (LR) 36-05.75; 6. Bychock (Yor) 36-03.25.