South Southwesterns

BOYS' SWIMMING

Feb. 7, 2019

Kennebunk291
Portland255
Yarmouth209
Windham139
Gorham107
Freeport66
Massabesic62
Biddeford55
Waynflete50
Sanford47
Thornton Academy40
Bonny Eagle19

Boys 200 Yard Medley Relay–1. Portland (Couture, Gauthier, Ying, Endicott) 1:46.09; 2. Yarmouth (Henninger, Cox-Faxon, Pratt, Pardales) 1:52.02; 3. Windham (Anghel, Ryan, Gabaree, Plummer) 1:59.16; 4. Massabesic (Vargas, Judkins, Nostrom, Robles) 1:59.46; 5. Kennebunk (Brooks, Ellis, Toth, Gorham) 2:00.91; 6. Freeport (Bradbury, Brogan, Brogan, Giumarro) 2:04.44; 7. Biddeford (Lewis, Paquet, Haynes, Basilious) 2:05.14; 8. Waynflete (Havelaar, Herrera, Lilienthal, Shames) 2:10.32; 9. Thornton Academy (Robins Sherstyuk, Nguyen, Heiger) J2:22.26; 10. Gorham (Libby, Szumowski, Adams, Mitchell) J2:22.66; 11. Sanford (Dideriksen, Patel, Dideriksen, Santamore) J2:23.15; 12. Kennebunk (Stevens, Ellis, Trentalange, Bjotvedt) J2:13.13; 13. Waynflete (Ortiz, Bukowski-Thall, Gallagher, Curtis) 2:43.97.

200 Yard Freestyle–1. Matthews (K) 1:55.03; 2. Moritz-Jones (P) 1:59.65; 3. Brogan (F) 2:02.72; 4. Orchow (P) 2:03.83; 5. Lenardson (Y) 2:04.51; 6. Black (Wi) 2:07.48; 7. Midgley (K) 2:08.18; 8. Prichard (G) 2:08.55; 9. Henninger (Y) 2:11.81; 10. Miale, Alex (K) 2:12.92; 11. DiBlasi (Wi) 2:14.94; 12. Stokes (BE) 2:17.13; 13. Leigh (S) 2:21.58; 14. Bonney (P) 2:27.04; 15. Paquet (Bi) 2:31.61; 16. Bukowski-Thall (Wa) 2:38.26; 17. Charlton (M) 2:39.13; 18. Gallagher (Wa) 2:48.18; 19. Ortiz (Wa) 2:52.81; 20. McNickles (S) 3:04.33; 21. Signore (S) 3:14.16; 22. Roewer (G) 4:08.35.

200 Yard IM–1. Albaum (K) 2:06.64; 2. Russo (G) 2:16.20; 3. Wolff (Y) 2:17.23; 4. Das (P) 2:20.27; 5. Brogan (F) 2:25.69; 6. Albaum (K) 2:28.37; 7. Ellis (K) 2:28.76; 8. Cote (TA) 2:29.51; 9. Ryan (Wi) 2:30.35; 10. Park (P) 2:37.25; 11. O’Rourke (P) 2:47.41.

50 Yard Freestyle–1. Ying (P) 23.21; 2. Mogul-Campbell (Y) 23.73; 3. Girard (Bi) 24.03; 4. Erickson-Harris (K) 24.28; 5. Desmond (Wi) 24.39; 6. Bishop (G) 24.77; 7. Pardales (Y) 25.73; 7. Fernald (P) 25.73; 9. Toth (K) 26.10; 10. Gould (S) 26.31; 11. Ramundo (K) 26.51; 12. Senger (Y) 26.73; 13. Smith (G) 26.90; 14. Bradbury (F) 26.99; 15. Fogg (Wi) 27.57; 16. Shames (Wa) 27.61; 17. Voter (S) 27.64; 18. Ma (Wa) 27.69; 19. Herrera (Wa) 27.81; 20. Powell (S) 28.01; 21. Heiger (TA) 28.38; 22. Basilious (Bi) 28.80; 23. Clews (P) 29.17; 24. Robles (M) 29.49; 25. Szumowski (G) 30.23; 26. Nguyen (TA) 30.29; 27. Van Tassell (M) 30.69; 28. Giumarro (F) 31.87; 29. Chernov (TA) 31.97; 30. Nugent (M) 41.82.

1 mtr Diving–1. Ward (K) 356.75; 2. Sawyer (BE) 269.05; 3. Judkins (M) 264.60.

100 Yard Butterfly–1. Couture (P) 52.77; 2. Macedo (K) 58.96; 3. Wolff (Y) 1:00.02; 4. Girard (Bi) 1:00.72; 5. Orchow (P) 1:02.95; 6. Cote (TA) 1:04.13; 7. Prichard (G) 1:05.70; 8. Vargas (M) 1:06.17; 9. Nostrom (M) 1:06.28; 10. Pratt (Y) 1:06.41; 11. Ramundo (K) 1:07.06; 12. Lilienthal (Wa) 1:11.17; 13. Trentalange (K) 1:11.20; 14. Dideriksen (S) 1:11.25; 15. Gabaree (Wi) 1:11.78; 16. Bonney (P) 1:20.99; 17. Dideriksen (S) 1:25.27; 18. Haynes (Bi) 1:26.18.

100 Yard Freestyle–1. Matthews (K) 50.99; 2. Ying (P) 51.03; 3. Mogul-Campbell (Y) 54.34; 4. Endicott (P) 55.25; 5. Lenardson (Y) 55.71; 6. Plummer (Wi) 57.33; 7. Gorham (K) 58.73; 8. Roberts (BE) 58.90; 9. Louko (Wi) 59.09; 10. DiBlasi (Wi) 1:00.02; 11. Forsyth (Wa) 1:02.01; 12. Smith (K) 1:04.74; 13. Libby (G) 1:06.18; 14. Robles (M) 1:06.34; 15. Powell (S) 1:06.99; 16. Krah (Y) 1:07.70; 17. Van Tassell (M) 1:08.57; 18. Walker (G) 1:09.35; 19. Sherstyuk (TA) 1:14.05; 20. Giumarro (F) 1:14.49; 21. Jasonides (P) 1:15.10; 22. Meas (S) 1:19.03; 23. Bukowski-Thall (Wa) 1:19.61; 24. McNickles (S) 1:20.45; 25. Curtis (Wa) 1:24.32; 26. Nugent (M) 1:27.29.

500 Yard Freestyle–1. Albaum (K) 5:01.81; 2. Das (P) 5:42.53; 3. Brogan (F) 5:43.68; 4. Cox-Faxon (Y) 5:57.74; 5. Midgley (K) 6:05.66; 6. Toth (K) 6:08.05; 7. Park (P) 6:21.53; 8. O’Rourke (P) 6:34.07; 9. Havelaar (Wa) 7:22.69; 10. Bukowski-Thall (Wa) 7:31.27; 11. Charlton (M) 7:31.48; 12. Signore (S) 8:40.13.

200 Yard Freestyle Relay–1. Yarmouth (Lenardson, Pratt, Wolff, Mogul-Campbell) 1:38.37; 2. Portland (Moritz-Jones, Orchow, Fernald, Gauthier) 1:40.71; 3. Gorham (Smith, Prichard, Russo, Bishop) 1:41.92; 4. Windham (Black, Louko, Desmond, Plummer) 1:42.04; 5. Kennebunk (Miale, Brooks, Ramundo, Erickson-Harris) 1:42.85; 6. Biddeford (Basilious, Haynes, Lewis, Girard) 1:45.54; 7. Sanford (Voter, Santamore, Dideriksen, Leigh) J1:53.37; 8. Waynflete (Forsyth, Ortiz, Bukowski-Thall, Shames) J1:55.20; 9. Thornton Academy (Chernov, Robins Heiger, Cote) J1:57.98; 10. Yarmouth (Burgmaier, Birkbeck Lenardson, Senger) J1:51.49; 11. Windham (DiBlasi, Collins, Howard, Fogg) 1:58.28; 12. Gorham (Mitchell, Roewer, Castles, Walker) 2:31.50.

100 Yard Backstroke–1. Couture (P) 54.12; 2. Macedo (K) 1:00.74; 3. Henninger (Y) 1:03.75; 4. Anghel (Wi) 1:06.49; 5. Bishop (G) 1:06.86; 6. Gorham (K) 1:07.76; 7. Vargas (M) 1:09.69; 8. Miale (K) 1:10.36; 9. Smith (G) 1:10.76; 10. Bradbury (F) 1:11.78; 11. Fogg (Wi) 1:12.94; 12. Lenardson (Y) 1:14.02; 13. Dideriksen (S) 1:16.61; 14. Bonney (P) 1:17.49; 15. Havelaar (Wa) 1:20.00; 16. Gallagher (Wa) 1:25.79; 17. Jasonides (P) 1:26.55; 18. Collins (Wi) 1:31.21; 19. Santamore (S) 1:36.39.

100 Yard Breaststroke–1. Cox-Faxon (Y) 1:05.56; 2. Russo (G) 1:05.86; 3. Erickson-Harris (K) 1:07.87; 4. Brogan (F) 1:08.80; 5. Gauthier (P) 1:10.53; 6. Judkins (M) 1:10.96; 7. Desmond (Wi) 1:11.03; 8. Gould (S) 1:12.25; 9. Ellis (K) 1:12.39; 10. Albaum (K) 1:13.31; 11. Ma (Wa) 1:17.86; 12. Nostrom (M) 1:18.15; 13. Roberts (BE) 1:22.23; 14. Paquet (Bi) 1:23.53; 15. Burgmaier (Y) 1:24.97; 16. Patel (S) 1:27.89; 17. Bonney (P) 1:32.68; 18. Curtis (Wa) 1:34.31; 19. Bowden (Wi) 1:35.77; 20. Bukowski-Thall (Wa) 1:35.96; 21. Castles (G) 1:45.53; 22. Meas (S) 1:55.51.

400 Yard Freestyle Relay–1. Kennebunk (Midgley, Matthews, Macedo, Albaum) 3:34.63; 2. Portland (Endicott, Fernald, Das, Moritz-Jones) 3:50.20; 3. Windham (Louko, Ryan, Anghel, Black) 4:00.08; 4. Yarmouth (Pardales, Krah, Senger, Lenardson) 4:15.68; 5. Sanford (Leigh, Powell, Voter, Gould) 4:17.02; 6. Waynflete (Forsyth, Herrera, Lilienthal, Ma) J4:29.59; 7. Gorham (Mitchell, Szumowski, Libby, Adams) J4:36.35; 8. Thornton Academy (Nguyen, Chernov, Sherstyuk, Robins) J5:00.17; 9. Portland (O’Rourke, Clews, Bonney, Park) J4:22.37; 10. Kennebunk (Furber, Prichard, Knight, Ellis) J4:35.89; 11. Windham (Gabaree, Collins, Bowden, Howard) J4:46.06.