SMAA Championships

GIRLS' INDOOR TRACK

Feb. 9, 2019

Thornton Academy110.5
Gorham107.5
Cheverus103
Bonny Eagle90
Marshwood85
Scarborough73.5
Windham54.5
Noble44
Portland38.5
Falmouth38
South Portland37

Girls 55 Meter Dash Junior Division Preliminaries
 1, Victoria Bossong, Cheverus, 7.41q. 2, Sydney Connolly, Gorham, 7.72q. 3, 
 Rori Coomey, Marshwood, 7.73q. 4, Nevaeh Moore, Gorham, 7.78q. 5, Emma Green, 
 Gorham, 7.79q. 6, Kaelly O'Guinn, Biddeford, 7.80q. 7, Carmie Kriz, Marshwood, 
 7.80q. 
Girls 55 Meter Dash Junior Division Finals
 1, Victoria Bossong, Cheverus, 7.39. 2, Rori Coomey, Marshwood, 7.61. 3, 
 Sydney Connolly, Gorham, 7.68. 4, Kaelly O'Guinn, Biddeford, 7.69. 5, Emma 
 Green, Gorham, 7.75. 6, Carmie Kriz, Marshwood, 7.78. 7, Maria Neuhauser, 
 Falmouth, 7.87. 
Girls 200 Meter Dash Junior Division
 1, Victoria Bossong, Cheverus, 25.70. 2, Sydney Connolly, Gorham, 27.68. 3, 
 Kaelly O'Guinn, Biddeford, 28.10. 4, Traci Francis, South Portland, 28.14. 5, 
 Cici Perodin, Marshwood, 28.22. 6, Kylie Bedard, Thornton, 28.26. 7, Carmie 
 Kriz, Marshwood, 28.45. 
Girls 400 Meter Dash Junior Division
 1, Victoria Bossong, Cheverus, 57.05. 2, Kylie Bedard, Thornton, 1:02.52. 3, 
 Mia-Claire Kezal, Thornton, 1:02.98. 4, Ella Nelson, Marshwood, 1:04.70. 5, 
 Jordina Coleman, Biddeford, 1:05.47. 6, Ella Reagan, Portland, 1:05.52. 7, 
 Emma Mclaughlin, Noble, 1:06.48. 
Girls 800 Meter Run Junior Division
 1, Hannah Stevens, Bonny Eagle, 2:26.96. 2, Delaney Hesler, Bonny Eagle, 
 2:27.02. 3, Hadley Poirier, Deering, 2:28.33. 4, Megan Randall, Scarborough, 
 2:31.27. 5, Gretchen Biegel, Bonny Eagle, 2:31.88. 6, Mia-Claire Kezal, 
 Thornton, 2:32.27. 7, Jaclyn Vanderhof, Thornton, 2:35.49. 
Girls 55 Meter Hurdles Junior Division Preliminaries
 1, Sara Montano, Thornton, 9.07q. 2, Baylee Cyr, Noble, 9.30q. 3, Alyvia 
 Caruso, Gorham, 9.82q. 4, Emma Mclaughlin, Noble, 9.86q. 5, Tiana Snyder, 
 Thornton, 10.01q. 6, Morgan Shibles, Deering, 10.02q. 7, Annie Wright, 
 Scarborough, 10.14q. 
Girls 55 Meter Hurdles Junior Division Finals
 1, Sara Montano, Thornton, 9.03. 2, Baylee Cyr, Noble, 9.21. 3, Annie Wright, 
 Scarborough, 9.51. 4, Alyvia Caruso, Gorham, 9.76. 5, Emma Mclaughlin, Noble, 
 9.80. 6, Sophie Schuele, Cheverus, 9.96. 7, Morgan Shibles, Deering, 9.99. 
Girls 4x200 Meter Relay Junior Division
 1, Gorham High School 'A' 1:51.91. 2, Marshwood High School 'A' 1:52.27. 3, 
 Falmouth High School 'A' 1:54.81. 4, Cheverus High School 'A' 1:55.20. 5, 
 Bonny Eagle High School 'A' 1:57.12. 6, Biddeford High School 'A' 1:57.23. 7, 
 Scarborough High School 'A' 1:58.91. 
Girls High Jump Junior Division
 1, Emma Green, Gorham, 5-02. 2, Anne Von Seggern, South Portland, 4-10. 3, 
 Katelyn Smith, Windham, 4-10. 4, Megan Randall, Scarborough, 4-08. 4, Ella 
 Reagan, Portland, 4-08. 6, Tiana Snyder, Thornton, 4-08. 7, Sara Montano, 
 Thornton, 4-08. 7, Baylee Cyr, Noble, 4-08. 
Girls Long Jump Junior Division
 1, Rori Coomey, Marshwood, 17-06. 2, Alyvia Caruso, Gorham, 17-03.25. 3, 
 Katelyn Smith, Windham, 16-10.25. 4, Sydney Connolly, Gorham, 16-04. 5, Hannah 
 Kaspereen, Bonny Eagle, 16-02. 6, Shalyn Bauer, Windham, 15-09. 7, Sara 
 Montano, Thornton, 15-07.50. 
Girls Triple Jump Junior Division
 1, Katelyn Smith, Windham, 34-06. 2, Sophie Schuele, Cheverus, 33-11.75. 3, 
 Natalie Randall, Noble, 33-09. 4, Baylee Cyr, Noble, 32-08. 5, Ana Napijalo, 
 Portland, 31-06.50. 6, Riley Early, Marshwood, 30-06.75. 7, Jenna Ball, South 
 Portland, 30-06.50. 
Girls Shot Put Junior Division
 1, Vanessa Connolly, Portland, 32-06. 2, Shannon Dye, Falmouth, 31-07.50. 3, 
 Cameron Beaudoin, Thornton, 31-02.50. 4, Dadrian Brown, Biddeford, 31-01.25. 
 5, Tianna Greaves, South Portland, 30-04.50. 6, Emily Nhun, Biddeford, 
 30-04.25. 7, Madisyn Durgin, Cheverus, 30-02.25. 
Girls 55 Meter Dash Senior Division Preliminaries
 1, Sabria Merrifield, Thornton, 7.64q. 2, Katherine Page, Marshwood, 7.67q. 3, 
 Emma Noonan, Bonny Eagle, 7.84q. 4, Julia Ryan, Cheverus, 7.89q. 5, Mia 
 Tarnako, Thornton, 7.89q. 6, Caitlyn Camelio, Falmouth, 7.92q. 7, Karina 
 Boothe, Portland, 7.96q. 
Girls 55 Meter Dash Senior Division Finals
 1, Sabria Merrifield, Thornton, 7.51. 2, Katherine Page, Marshwood, 7.61. 3, 
 Mia Tarnako, Thornton, 7.71. 4, Emma Noonan, Bonny Eagle, 7.86. 5, Julia Ryan, 
 Cheverus, 7.86. 6, Caitlyn Camelio, Falmouth, 7.91. 7, Karina Boothe, 
 Portland, 7.94. 
Girls 200 Meter Dash Senior Division
 1, Emily Labbe, Scarborough, 27.22. 2, Katherine Page, Marshwood, 27.61. 3, 
 Sophie Marcotte, Falmouth, 27.91. 4, Julia Ryan, Cheverus, 27.99. 5, Syeira 
 New, Massabesic, 28.15. 6, Caitlyn Camelio, Falmouth, 28.16. 7, Nina Greeley, 
 Scarborough, 28.68. 
Girls 400 Meter Dash Senior Division
 1, Emma Gallant, Cheverus, 1:00.46. 2, Hannah Langstaff, Windham, 1:04.09. 3, 
 Kylie Johnson, Massabesic, 1:06.51. 4, Zoe Boyer, Marshwood, 1:06.67. 5, 
 Abigail Clinch, Windham, 1:06.84. 6, Morgan Colangelo, Windham, 1:07.14. 7, 
 Kayla Wozny, Marshwood, 1:07.50. 
Girls 800 Meter Run Senior Division
 1, Kate Tugman, Gorham, 2:25.47. 2, Anna Folley, South Portland, 2:28.91. 3, 
 Hannah D'Orso, Kennebunk, 2:29.82. 4, Abigail Nelson, Bonny Eagle, 2:39.39. 5, 
 Kayla Raymond, Bonny Eagle, 2:42.70. 6, Ryanne Cox, Scarborough, 2:44.10. 7, 
 Maria Gagnon, Biddeford, 2:45.93. 
Girls 55 Meter Hurdles Senior Division Preliminaries
 1, Emily Labbe, Scarborough, 8.52q. 2, Madison Marinko, Scarborough, 9.07q. 3, 
 Emma White, Cheverus, 9.15q. 4, Evelyn Hanley, Cheverus, 9.34q. 5, Syeira New, 
 Massabesic, 9.35q. 6, Tessa Cyr, Noble, 9.46q. 7, Jordyn Hulsey, South 
 Portland, 9.49q. 
Girls 55 Meter Hurdles Senior Division Finals
 1, Emily Labbe, Scarborough, 8.43. 2, Madison Marinko, Scarborough, 8.94. 3, 
 Emma White, Cheverus, 9.04. 4, Evelyn Hanley, Cheverus, 9.16. 5, Syeira New, 
 Massabesic, 9.29. 6, Tessa Cyr, Noble, 9.48. 7, MaryKate Earley, Cheverus, 
 9.54. 
Girls High Jump Senior Division
 1, Nyagoa Bayak, Westbrook, 5-11. 2, Jaidyn Appel, Portland, 5-04. 3, Tessa 
 Cyr, Noble, 5-02. 4, Allie Gross, Thornton, 5-00. 5, Sierra Guite, Windham, 
 5-00. 5, Evelyn Kitchen, Gorham, 5-00. 7, Katharine Lewis, Windham, 4-10. 
Girls Long Jump Senior Division
 1, Evelyn Kitchen, Gorham, 17-01.25. 2, Mia Tarnako, Thornton, 17-00.50. 3, 
 Emma White, Cheverus, 16-09.25. 4, Sophie Marcotte, Falmouth, 15-11.25. 5, 
 Alexis Fiore, Portland, 15-09. 6, Emma Noonan, Bonny Eagle, 15-09. 7, 
 Jennifier Chau, Thornton, 15-06. 
Girls Triple Jump Senior Division
 1, Nyagoa Bayak, Westbrook, 38-02.25. 2, Emma White, Cheverus, 36-09.75. 3, 
 Jaidyn Appel, Portland, 33-06.50. 4, Evelyn Kitchen, Gorham, 33-06.50. 5, Mia 
 Tarnako, Thornton, 32-09.75. 6, Alexis Fiore, Portland, 32-06. 7, Tessa Cyr, 
 Noble, 31-07.75. 
Girls Shot Put Senior Division
 1, Rebekah Hunnewell-Dunphe, South Portland, 36-08.25. 2, Jaigan Boudreau, 
 Thornton, 34-04.50. 3, Aspen Dyer, Noble, 33-03.25. 4, Hope Higgins, 
 Westbrook, 32-09.75. 5, Libby Hayden, Noble, 31-10. 6, Nicole Johnson, 
 Deering, 31-08.75. 7, Makenna Janes, Marshwood, 30-04.50. 
Girls 600 Yard Dash Open Division
 1, Kayla Raymond, Bonny Eagle, 1:33.74. 2, Kylie Johnson, Massabesic, 1:34.36. 
 3, Rosie Train, Cheverus, 1:37.61. 4, Annie Duong, Thornton, 1:37.91. 5, 
 Isabella Borduas, Falmouth, 1:41.19. 6, Hailey Applebee, Windham, 1:41.82. 7, 
 Kathryn Von Seggren, South Portland, 1:41.86. 
Girls 1 Mile Run Open Division
 1, Kate Tugman, Gorham, 5:18.06. 2, Delaney Hesler, Bonny Eagle, 5:21.66. 3, 
 Hannah D'Orso, Kennebunk, 5:22.09. 4, Megan Randall, Scarborough, 5:23.05. 5, 
 Liz Wentworth, Marshwood, 5:29.33. 6, Emily Johnson, Scarborough, 5:31.33. 7, 
 Emmaline Pendleton, Bonny Eagle, 5:46.30. 
Girls 2 Mile Run Open Division
 1, Kate Tugman, Gorham, 11:32.21. 2, Mackenzie Young, Marshwood, 11:47.34. 3, 
 Ami Beaumier, Bonny Eagle, 11:48.43. 4, Amelia Alexander, Bonny Eagle, 
 12:36.49. 5, Emmaline Pendleton, Bonny Eagle, 12:37.06. 6, Hailey Applebee, 
 Windham, 12:40.08. 7, Lena Wood, Scarborough, 13:00.37. 
Girls 4x200 Meter Relay Open Division
 1, Cheverus High School 'A' 1:50.74. 2, Scarborough High School 'A' 1:52.68. 
 3, Falmouth High School 'A' 1:53.51. 4, Thornton Academy 'A' 1:56.06. 5, 
 Windham High School 'A' 1:56.53. 6, Massabesic High School 'A' 1:56.71. 7, 
 Noble High School 'A' 1:58.11. 
Girls 4x400 Meter Relay Open Division
 1, Thornton Academy 'A' 4:23.50. 2, Bonny Eagle High School 'A' 4:23.68. 3, 
 Marshwood High School 'A' 4:29.06. 4, Deering High School 'A' 4:32.88. 5, 
 Gorham High School 'A' 4:33.07. 6, South Portland High School 'A' 4:38.36. 7, 
 Noble High School 'A' 4:40.09. 
Girls 4x800 Meter Relay Open Division
 1, Bonny Eagle High School 'A' 10:15.66. 2, Marshwood High School 'A' 
 10:20.19. 3, Thornton Academy 'A' 10:22.13. 4, Windham High School 'A' 
 10:55.48. 5, Scarborough High School 'A' 10:56.26. 6, Deering High School 'A' 
 11:05.05. 7, Gorham High School 'A' 11:12.52. 
Girls Pole Vault Open Division
 1, Anna Gardner, Scarborough, 10-01. 2, Tiana Snyder, Thornton, 9-06. 3, Darcy 
 Lally, Deering, 9-00. 4, Lauren Barden, Gorham, 8-06. 5, Molly Skvorak, 
 Windham, 7-06. 6, Kimberly Cough, Deering, 7-00. 6, Madison Gley, Noble, 7-00.