North Southwesterns

BOYS' SWIMMING

Feb. 8, 2019

Cheverus294
Greely186
South Portland175
Scarborough172
Cape Elizabeth167
Westbrook124
Falmouth115
Deering110

200 Yard Medley Relay — 1. Cheverus (Martin, Hight, Gallo-Wagoner, Drago) 1:47.02; 2. South Portland 1:51.07; 3. Westbrook 1:51.81; 4. Cape Elizabeth 1:52.18; 5. Greely 1:52.65; 6. Falmouth 1:54.02; 7. Scarborough 1:59.85; 8. Deering 2:15.41; 9. Greely ‘B’ 2:02.04; 10. Cheverus ‘B’ 2:06.72; 11. Falmouth ‘B’ 2:08.62; 12. Scarborough ‘B’ 2:11.95.

200 Yard Freestyle — 1. Peabody (Che) 1:48.62; 2. Wallace (W) 1:52.44; 3. Baker (Che) 1:55.56; 4. Davis (Sca) 1:55.68; 5. Curtis (Sca) 1:55.70; 6. Kavanaugh (SP) 1:56.21; 7. Comeau (SP) 1:57.50; 8. Hatch (Che) 2:00.42; 9. Smith (Gre) 2:00.58; 10. Archibald (D) 2:01.26; 11. Giffune (Gre) 2:03.57; 12. Holt (Gre) 2:06.11; 13. Beecher (SP) 2:12.69; 14. Fellows (Sca) 2:13.49; 15. Connolly (CE) 2:17.65; 16. Treadwell (D) 2:28.03; 17. Hoffman (Fal) 2:28.40; 18. Arrants (Fal) 2:31.56; 19. Baker (Fal) 2:34.41.

200 Yard IM — 1. McLaughlin (D) 1:58.49; 2. Sasseville (Gre) 2:11.99; 3. Yim (CE) 2:12.00; 4. Gallo-Wagner (Che) 2:12.07; 5. Yadav (CE) 2:18.53; 6. Giandrea (Gre) 2:20.47; 7. Connolly (CE) 2:24.07; 8. Rafford (Gre) 2:24.74; 9. Parenteau (Sca) 2:28.51; 10. Brown (Sca) 2:35.00; 11. Caster (Fal) 2:37.12; 12. Caiazzo (Sca) 2:42.59; 13. Seeker (Fal) 3:02.62.

50 Yard Freestyle — 1. Hastings (Che) 22.33; 2. Underwood (Che) 22.69; 3. Smith (CE) 22.79; 4. Slobodzian (SP) 22.94; 5. Ripton (D) 23.72; 6. Gilbert (SP) 23.79; 7. Pillsbury (Sca) 24.38; 8. Davis (Fal) 24.48; 9. Moore (Gre) 24.88; 10. Hayes (Gre) 24.97; 11. McKee (Fal) 25.05; 12. Jasonides (D) 25.38; 13. Gill (Fal) 25.16; 14. Lawless (Gre) 25.38; 15. Snyder (CE) 25.39; 16. Whitney (CE) 25.57; 17. Shibles (W) 25.88; 18. Bossong (Che) 26.35; 19. Lynham (W) 26.41; 20. J. Small (Sca) 28.30; 21. G. Small (Sca) 28.55; 22. Brown-Slack (SP) 29.13; 23. Dorn (W) 30.24; 24. Morrione (D) 30.90.

One Meter Diving — 1. Lynham (W) 366.85; 2. Wallace (W) 209.60; 3. Towl (SP) 206.540.

100 Yard Butterfly — 1. Smith (CE) 52.80; 2. Wallace (W) 54.91; 3. McLeod (Sca) 55.07; 4. Martin (Che) 55.99; 5. Gilbert (SP) 56.10; 6. Ramos (SP) 58.38; 7. Sasseville (Gre) 59.03; 8. Haug-Pavlak (Fal) 1:03.20; 9. Landry (Gre) 1:06.61; 10. Membrino (CE) 1:08.65; 11. Phetteplace (Sca) 1:08.73; 12. Delisle (Sca) 1:17.78; 13. Schoenfeld (D) 1:23.70; 14. Brackett (W) 1:25.11.

100 Yard Freestyle — 1. McLaughlin (D) 47.81; 2. Hastings (Che) 48.95; 3. Slobodzian (SP) 49.34; 4. Underwood (Che) 50.03; 5. Ripton (D) 53.75; 6. Hatch (Che) 54.60; 7. Moore (Gre) 55.28; 8. Gill (Fal) 55.91; 9. Hayes (Gre) 56.13; 10. Jasonides (D) 56.70; 11. Lawless (Gre) 57.31; 12. Lu (Fal) 58.34; 13. Whitney (CE) 58.35; 14. Snyder (CE) 58.40; 15. McKee (Fal) 59.80; 16. Peiser (Sca) 1:04.58; 17. Small (Sca) 1:04.69; 18. Small (Sca) 1:05.08; 19. Kierstead (SP) 1:05.21; 20. Laplante (W) 1:07.98; 21. Mathewson (SP) 1:21.36.

500 Yard Freestyle — 1. Peabody (Che) 4:52.63; 2. McLeod (Sca) 5:04.82; 3. Gallo-Wagoner (Che) 5:12.52; 4. Kavanaugh (SP) 5:17.63; 5. Davis (Sca) 5:18.07; 6. Comeau (SP) 5:19.22; 7. Baker (Che) 5:22.93; 8. Archibald (D) 5:23.79; 9. Reece (W) 5:27.33; 10. Giandrea (Gre) 5:36.56; 11. Gilbert (CE) 5:52.95; 12. Fellows (Sca) 6:01.27; 13. Nicholson (Gre) 6:02.14; 14. Rafford (Gre) 6:02.76; 15. Beecher (SP) 6:05.83; 16. Caster (Fal) 6:16.29; 17. Treadwell (D) 6:49.15.

200 Yard Freestyle Relay — 1. Cheverus (Underwood, Hight, Drago, Hastings) 1:33.33; 2. Deering 1:34.66; 3. Greely 1:37.32; 4. Falmouth 1:38.73; 5. Cape Elizabeth 1:39.48; 6. Scarborough 1:41.80; 7. South Portland 1:55.28; 8. Westbrook 1:59.44; 9. Greely ‘B’ 1:45.70; 10. Scarborough ‘B’ 1:52.02; 11. Falmouth ‘B’ 1:52.19; 12. Cheverus ‘B’ 1:54.49; 13. Cape Elizabeth ‘B’ 1:57.17.

100 Yard Backstroke — 1. Martin (Che) 56.92; 2. Curtis (Sca) 57.29; 3. Ramos (SP) 1:02.38; 4. Davis (Fal) 1:03.69; 5. Giffune (Gre) 1:05.37; 6. Membrino (CE) 1:06.73; 7. Gilbert (CE) 1:07.21; 8. Nolin (Gre) 1:07.60; 9. Shibles (W) 1:09.84; 10. Arrants (Fal) 1:11.48; 11. Hau (SP) 1:11.64; 12. Neff (Fal) 1:12.56; 13. Caiazzo  (Sca) 1:14.77; 14. Moseley (Che) 1:22.14; 15. Peiser (Sca) 1:22.54.

100 Yard Breaststroke — 1. Hight (Che) 1:06.05; 2. Reece (W) 1:06.20; 3. Yim (CE) 1:08.28; 4. Yadav (CE) 1:09.64; 5. Smith (Gre) 1:09.72; 6. Lu (Fal) 1:10.77; 7. Roma (Che) 1:11.31; 8. Bossong (Che) 1:12.44; 9. Orff (Sca) 1:17.30; 10. McCormick (Gre) 1:18.28; 11. Beber (CE) 1:19.32; 12. Lane (Fal) 1:19.93; 13. Yoo (Fal) 1:20.90; 14. Cloutier (Gre) 1:21.52; 15. Gurry (Sca) 1:22.30; 16. Clukey (D) 1:23.66; 17. Cardus (SP) 1:28.37; 18. Morrione (D) 1:30.79; 19. Cunningham (D) 1:30.87; 20. McGillicudy (SP) 1:42.36; 21. Thatcher (Sca) 1:59.29.

400 Yard Freestyle Relay — 1. Scarborough (Curtis, Pillsbury, Davis, McLeod) 3:30.14; 2. Cheverus 3:30.46; 3. Greely 3:43.99; 4. South Portland 3:52.29; 5. Cape Elizabeth 4:12.33; 6. Falmouth 4:15.85; 7. Westbrook 4:38.54; 8. Deering 4:42.23; 9. Scarborough ‘B’ 4:01.60; 10. Greely ‘B’ 4:20.68; 11. Falmouth ‘B’ 4:29.65; 12. Cape Elizabeth ‘B’ 4:53.14.