KVAC: Leavitt, Lincoln Academy, Maranacook, Oxford Hills, Waterville

BOYS' CROSS COUNTRY

Saturday, September, 7, 2019

BOYS

Lincoln Academy24
Monmouth Academy89
Lisbon98
Winthrop99
Oxford Hills106
Maranacook134
Hall-Dale164
Watervillens
Leavittns
Richmondns

1. Jarrett Gulden (Lin) 17:15.7; 2. Noah Koch (Wat) 17:37.8; 3. Josiah Martin (Lin) 17:42.4; 4. Joe Crocker (Mon): 17:58.0; 5. Cameron Nelson (Lin) 18:16.4; 6. Aidan Laviolette (Lis) 18:25.9; 7. James Cognatta 9 (Win):18:34.4; 8. Sullivan Anderson (Lin) 18:54.5; 9. Isacc Roy (OH) 18:58.0; 10. Spencer Dyer (Mar) 18:58.8; 11. Braxton Farrin (Lin) 19:10.6; 12. Oseph Morin (Wat) 19:11.5; 13. Andrew Turlo (Wat) 19:17.3; 14. Nate True (Lin) 19:28.2; 15. Vernon Smith (Lin) 19:32.3; 16. Brosnan Comeau (Mon):19:35.7; 17. Max Viselli (R):19:36.8; 18. Zak St. Germain (Win):19:40.8; 19. Chase Keezer (Win):19:43.2; 20. Max Boulet (Lis) 19:43.9; 21. Logan Ouellette (Lea) 19:44.4; 22. Loal Vance (Win):19:45.0; 23. Ben Story (Mon):20:05.7; 24. Adam Scovil (HD) 20:10.9; 25. Kadrian Rugullies (Lis) 20:19.3; 26. Josh Cabral (OH) 20:23.4; 27. Dan Gaunce (Wat) 20:25.3; 28. Andy Wynot (OH) 20:31.7; 29. Michael Ray (Lis) 20:32.3; 30. Campton Tinkham (Mar) 20:34.6; 31. Andrew Vachon (R): 20:37.6; 32. Owen Stewart (R): 20:37.8; 33. Nick Leighton (HD) 20:43.2; 34. Ostin Smith (Mon) 20:48.6; 35. Quinn Hartnett (OH) 20:52.6; 36. Benji Pugh (Lin) 20:59.4; 37. Nathan Crossley (Lin) 21:12.7; 38. Benjamin Johnston (R):21:20.0; 39. Chase Rowe (Lea) 21:23.2; 40. Henry Swift (OH) 21:24.6; 41. Gellert Dabasi-Halasz (Lin) 21:25.0; 42. Adlai Nelson (Lin) 21:30.0; 43. Adam Knell (Mon):21:31.1; 44. Ethan Nagle (Mon):21:32.3; 45. Will Sherrill (Lin) 21:32.8; 46. Dylan Murphy (Mar) 21:36.5; 47. Conrad Kortemeier (Lin) 21:39.8; 48. Jason Kulinski (Mon):21:45.1; 49. Trevor Bauer (Mon):21:46.1; 50. Max Olmstead (Mar) 21:48.2; 51. Wyatt Perron 10 (Lis) 21:52.8; 52. Hunter Lizzotte (HD) 22:14.0; 53. Ayden St. Laurent (OH) 22:18.1; 54. Thomas Poling (Mar) 22:20.9; 55. Corbin Hall (Lis) 22:23.5; 56. Cooper Hall (OH) 22:28.3; 57. Forest Holbrook (Lin) 22:32.7; 58. Payton Sherbinski (OH) 22:37.7; 59. Joseph Beaudet (OH) 22:38.1; 60. Darien Davis (Lis) 22:42.0; 61. Zach Berg (Mar) 22:43.6; 62. Thaddeus Eddyblouin (Lin) 22:53.9; 63. Aiden Jacobs (Lin) 22:57.7; 64. Lucas Steinberger (Lin) 23:18.0; 65. Dawson Joseph (OH) 23:18.4; 66. Triton Neptune-Benner (Lin) 23:25.5; 67. David Poulin (Lis) 23:39.5; 68. Cedar Cannon (Lin) 23:45.5; 69. Elijah Huttman (HD) 23:47.8; 70. Parker Dean (HD) 23:48.1; 71. Caeden Bross (Lin) 23:58.3; 72. Logan Farr (Mon):23:59.1; 73. Haken Teceno (OH) 24:14.2; 74. Adam Angevine (OH) 24:23.0; 75. Aidan Ladd (HD) 24:27.2; 76. Filip Nguyen (Lin) 24:37.1; 77. Jarius Polley (HD) 24:48.5; 78. Ricky Elliot (HD) 24:50.2; 79. Michael Tamborini (Mar) 25:14.3; 80. Silas Timm (OH) 25:22.1; 81. Liam Childs (OH) 25:31.0; 82. Hayden Luce (Mon):25:46.9; 83. Alden Timm (OH) 26:02.6; 84. Jared Martin (Mon):26:36.5; 85. 612 47 Patrick Bellemare 10 (Win):26:37.8; 86. Isaac Fortin (Mon) 27:01.6; 87. Scott Petersen (Lin) 27:20.6; 88. Bao Dang (Lin) 29:40.7 9; 89. Vincent Bero (Mar) 31:48.5; 90. Brandon Smith (HD) 33:01.8; 91. Aleks Bachkovsky (Lea) 35:12.0; 92. Zack Lafontaine (Lea) 35:23.0; 93. Donovan Sanborn (OH) 35:59.8; 94. John Nutting (Mar) 41:52.7; 95. Jonathan Schomaker (Lea) 45:04.8.

Wheelchair Division—1 Jonathon Schomaker (Lea) 45:04.8.

GIRLS

Maranacook52
Waterville83
Monmouth Academy88
Winthrop98
Lincoln Academy107
Oxford Hills127
Leavitt134
Hall-Dale222
Richmondns

1. Molly McGrail (Mar) 20:42.1; 2. Sophie O’Clair (Mar) 20:52.7; 3. Ashly Campbell (Lin) 21:12.1; 4. Abby Williams (Wat) 21:48.0; 5. Surya Amundsen (Wat) 21:58.6; 6. Margo Kenyon (Lea) 22:02.4; 7. Leah Wescott (R) 22:07.7; 8. Ava Petrin (Lea) 22:14.0; 9. Holly Hunt (Mon) 22:33.3; 10. Ashleye Childs (OH) 22:35.9; 11. Sage Fortin (Win) 22:45.0; 12. Jenna Badeau (Mar) 22:50.7; 13. Dana Reynolds (Mar) 23:02.3; 14. Kaitlin Hunt (Mon) 23:05.3; 15. Amber Currie (Mon) 23:12.4; 16. Kaylynn Johnson (OH) 23:12.7; 17. Alicia Flis (Lin) 23:19.0; 18. Jillian Schmelzer (Win) 23:27.8; 19. Annmarie Limberger (Wat) 23:31.2; 20. Maya Deming (Win) 23:35.4; 21. Madison Forgue (Win) 23:49.3; 22. Jade Martel-Bixby (OH) 24:05.8; 23. Olivea Bean (HD) 24:09.6; 24. Keya Amundsen (Wat) 24:13.1; 25. Clara Goltz (Lin) 24:25.7; 26. Chloe Dwinal (Mon):24:30.8; 27. Maggie Stokes (Mar) 24:34.8; 28. Maura Taylor (Mar) 24:39.3; 29. Lydia Roy (Mon):24:43.0; 30. Lina Martinez Nocito (Mar) 24:56.0; 31. Marina Mcmanus (Lin) 24:59.2; 32. Claire Holman (Mar) 24:59.5; 33. Lily Cannel (Mar) 25:02.5; 34. Allyson Lewis (Mon) 25:11.8; 35. Alexis Emery (Win) 25:44.3; 36. Hazel Dow (Wat) 25:47.8; 37. Margo Fairfield (Lin) 26:08.2; 38. Jocelyn Coffin (Mon) 26:33.5; 39. Molly Sirois (Lea) 26:41.3; 40. Lydia Rice (Win) 26:43.4; 41. Dessie Murphy (Mar) 26:58.0; 42. Erica Dickey (R) 27:01.2; 43. Madalyn Mercer (Lin) 27:27.2; 44. Sam Allen (Win) 27:33.4; 45. Mackenzie Grant (Mon) 27:40.5; 46. Olivia Vance (Win) 27:45.2; 47. Abby Cassidy (OH) 27:54.4; 48. Eryn Ryan (Lea) 27:57.5; 49. Marla Tanous (OH) 27:59.9; 50. Mara Abbott (Lin) 28:04.7; 51. Ellery Macgregor (Lea) 28:30.2; 52. Allie Young (HD) 28:41.2; 53. Kamryn Grover (OH) 28:44.8; 54. Jordyn Gates (OH) 29:02.5; 55. Lexi Delisle (Mar) 29:26.1; 56. Kenzie Cote (Lea) 29:28.3; 57. Maddie Clough (Mon): 29:45.7; 58. Sadie Works (Wat) 30:28.5; 59. Katia Guerrero (Lin) 30:29.2; 60. Emily Lucas (Mar) 31:24.3; 61. Amelia Skekhan (HD) 32:08.2; 62. Bailey Caraway (R) 32:22.7; 63. Sydney Youngs (OH) 32:38.5; 64. Abigail Lucas (Lis) 32:40.5; 65. Abigayle Lavoie (Lea) 33:48; 66. Aruzhan Argynbekova (HD) 35:03.7; 67. Kusha Kane (Mar) 37:23.3; 68. Savannah Strout (HD) 41:58.0.