GOLF
CLASS B STATE CHAMPIONSHIP
October 10, 2020
at Natanis G.C., Vasselboro
par-72 Tomahawk Course
TEAM SCORES
Freeport 324
Yarmouth 336
Waterville 336
Leavitt 342
Oceanside 357
John Bapst 371
MDI 374
Belfast 377
Hermon 392
Gardiner 402
GIRLS FLIGHT
Ruby Haylock, Leavitt 78
Morghan Dutil, Leavitt 80
Lindsay Cote, Waterville 86
Kate Bourdon, Erskine 90
Rebekah Davis, Leavitt 93
Emily Carter, MDI 98
Veronica Chichetto, Hermon 102
Mckayla Alden, John Bapst 103
Faith Coombs, Hermon 114
BOYS FLIGHT
Matt Kempf, Freeport 77
TJ Whelan, Freeport 79
Owen Moore, MCI 79
Austin Chilles, Oceanside 80
David Im, John Bapst 81
Eli Spaulding, Freeport 81
Noah Duprey, Lake Region 81
Logan Scripture, Hermon 82
Andrew Cheever, Yarmouth 83
Brandon Bearce, Waterville 83
Sebastien Martinez, Yarmouth 83
Quinn Federle, Yarmouth 83
Pete Sack, Waterville 83
Thomas Parker, Belfast 83
Tommy Walker, Belfast 84
Charlie Haberstock, Waterville 84
Finn Sharpe, Freeport 87
Billy Visconti, Leavitt 87
Sheppard Brown, MDI 87
Miles Hagedorn, Yarmouth 87
Carson Prout, Washington 90
Rhys Jones, Oceanside 90
Drew Kelley, Gardiner 91
Nate Hagedorn, Yarmouth 91
Travis TRUE, John Bapst 91
Sam Ludington, Cape Elizabeth 91
Miles Collier, Caribou 91
Stevie Gilbert, MDI 93
Noah McLellan, Oceanside 93
Bryson Mattox, Oceanside 94
Owen Evans, Waterville 94
Justin Solomon, John Bapst 94
Darien Jameson, Gardiner 95
Aubray Lincoln, GNG 95
Evan Duprey, Lake Region 96
Andrew Clark, MDI 96
Nate Smith, Ellsworth 96
Aiden Lind, Leavitt 97
Darik Johnson, Oceanside 97
Evan Avashi, Freeport 97
Owen Doyle, Gardiner 98
James Ritter, Belfast 98
Cory Herbert, Caribou 98
Parker Foley, Hermon 99
Sawyer Deprey, Caribou 101
Kasch Warner, MDI 102
Parker Edwards, Hermon 102
Caleb Robbins, John Bapst 105
Colby Haskell, GNG 105
Mason Curtis, Hermon 109
Dom Needham, John Bapst 110
K.J. Payson, Belfast 112
Hunter Stubbs, Presque Isle 113
Avery Markos, Gardiner 118
Andrew Walker, Gardiner 118
Noah Carpenter, Leavitt 118
Tiger Hopkins, Oak Hill 122
Hagen Chase, Belfast 126
ROSTERS
TEAM SCHEDULES
Date | Time | W/L/T | Game | Details |
---|---|---|---|---|
Wednesday, 08/23/2023 | 3:30 PM | Fryeburg Academy, Gray-New Gloucester vs. Lake Region | ||
Thursday, 08/24/2023 | 3:30 PM | Old Orchard Beach, Wells vs. Cape Elizabeth | ||
Thursday, 08/24/2023 | 3:30 PM | St. Dominic, Yarmouth vs. Freeport | ||
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | Freeport, Lake Region vs. Fryeburg Academy | ||
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | , | Details | |
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | Poland, York vs. Yarmouth | ||
Wednesday, 08/30/2023 | 3:30 PM | Yarmouth vs. Lake Region | ||
Thursday, 08/31/2023 | 3:30 PM | Cape Elizabeth, Wells vs. St. Dominic | ||
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | Freeport, Yarmouth vs. Cape Elizabeth | ||
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Cape Elizabeth, Lake Region, St. Dominic vs. Fryeburg Academy | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Gray-New Gloucester, Wells vs. York | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | North Yarmouth Academy, Yarmouth vs. Freeport | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Poland vs. Old Orchard Beach | ||
Tuesday, 09/12/2023 | 3:30 PM | Fryeburg Academy, Old Orchard Beach vs. Freeport | ||
Tuesday, 09/12/2023 | 3:30 PM | York vs. Cape Elizabeth | ||
Wednesday, 09/13/2023 | 3:30 PM | St. Dominic, Wells vs. North Yarmouth Academy | ||
Thursday, 09/14/2023 | 3:30 PM | Freeport, Lake Region, York vs. Poland | ||
Thursday, 09/14/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Tuesday, 09/19/2023 | 3:30 PM | W | - Select - 9, Greely 4 | Details |
Wednesday, 09/20/2023 | 3:00 PM | Lake Region vs. Waynflete | ||
Wednesday, 09/20/2023 | 3:30 PM | W | - Select - , Yarmouth | Details |
Thursday, 09/21/2023 | 3:30 PM | L | Thornton Academy 13, - Select - 0 | Details |
Tuesday, 10/03/2023 | 3:30 PM | Freeport vs. Poland | ||
Tuesday, 10/03/2023 | 3:30 PM | Yarmouth vs. Cape Elizabeth |
Date | Time | W/L/T | Game | Details |
---|---|---|---|---|
Wednesday, 08/23/2023 | 3:30 PM | Fryeburg Academy, Gray-New Gloucester vs. Lake Region | ||
Thursday, 08/24/2023 | 3:30 PM | Old Orchard Beach, Wells vs. Cape Elizabeth | ||
Thursday, 08/24/2023 | 3:30 PM | St. Dominic, Yarmouth vs. Freeport | ||
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | Freeport, Lake Region vs. Fryeburg Academy | ||
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | , | Details | |
Monday, 08/28/2023 | 3:30 PM | Poland, York vs. Yarmouth | ||
Wednesday, 08/30/2023 | 3:30 PM | Yarmouth vs. Lake Region | ||
Thursday, 08/31/2023 | 3:30 PM | Cape Elizabeth, Wells vs. St. Dominic | ||
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | Freeport, Yarmouth vs. Cape Elizabeth | ||
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Tuesday, 09/05/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Cape Elizabeth, Lake Region, St. Dominic vs. Fryeburg Academy | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Gray-New Gloucester, Wells vs. York | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | North Yarmouth Academy, Yarmouth vs. Freeport | ||
Thursday, 09/07/2023 | 3:30 PM | Poland vs. Old Orchard Beach | ||
Tuesday, 09/12/2023 | 3:30 PM | Fryeburg Academy, Old Orchard Beach vs. Freeport | ||
Tuesday, 09/12/2023 | 3:30 PM | York vs. Cape Elizabeth | ||
Wednesday, 09/13/2023 | 3:30 PM | St. Dominic, Wells vs. North Yarmouth Academy | ||
Thursday, 09/14/2023 | 3:30 PM | Freeport, Lake Region, York vs. Poland | ||
Thursday, 09/14/2023 | 3:30 PM | - Select - , | Details | |
Tuesday, 09/19/2023 | 3:30 PM | W | - Select - 9, Greely 4 | Details |
Wednesday, 09/20/2023 | 3:00 PM | Lake Region vs. Waynflete | ||
Wednesday, 09/20/2023 | 3:30 PM | W | - Select - , Yarmouth | Details |
Thursday, 09/21/2023 | 3:30 PM | L | Thornton Academy 13, - Select - 0 | Details |
Tuesday, 10/03/2023 | 3:30 PM | Freeport vs. Poland | ||
Tuesday, 10/03/2023 | 3:30 PM | Yarmouth vs. Cape Elizabeth |