Cape Elizabeth, Freeport, North Yarmouth Academy, Old Orchard Beach, St. Dominic at Freeport

OUTDOOR TRACK

Saturday, May, 11, 2019

BOYS

Yarmouth87
Cape Elizabeth71
Freeport58
Traip Academy54
  • 100—1. Reeve (TA), 11.86; 2. Ulrickson (F), 11.89; 3. Koskinen (Y), 12.05; 4. Les (F), 12.08; 5. Conley (CE), 12.08; 6. Kofos (TA), 12.09.
  • 200—1. Koskinen (Y), 24.09; 2. Ulrickson (F), 4.10; 3. Abbot (F), 24.82; 4. Ja. Veilleux (Y), 24.88; 5. Ju. Veilleux (Y), 24.91; 6. Kofos (TA), 25.03.
  • 400—1. Mitch (F), 54.12; 2. O’Grady (CE), 55.74; 3. Horne (F), 56.18; 4. Webb (TA), 56.86; 5. DiNinno (CE), 57.17; 6. Reilly (F), 1:02.47.
  • 800—1. Reeve (TA), 2:06.27; 2. Bassett (CE), 2:08.61; 3. Horne (F), 2:11.75; 4. Whynot (Y), 2:13.77; 5. Shea (TA), 2:15.08; 6. Willits (CE), 2:15.51.
  • 1600—1. Bassett (CE), 4:37.12; 2. Reeve (TA), 4:43.00; 3. Perruzzi (CE), 4:57.25; 4. Patrick (F), 5:11.94; 6. Pendleton (Y), 5:14.17.
  • 3200—1. DiNinno (CE), 10:38.19; 2. Lindenau (CE), 11:17.36; 3. Whynot (Y), 12:21.20.
  • 110 hurdles—1. Bate (Y), 16.09; 2. Simonds (TA), 16.13; 3. Ju. Veilleux (Y), 19.54; 4. Langley (F), 20.07.
  • 300 hurdles—1. Simonds (TA) 43.71; 2. Koskinen (Y), 45.97; 3 Ju. Veilleux (Y), 51.00; 4. Bowen (F), 53.10.
  • 400 relay—1. Traip Academy, 47.34; 2. Freeport, 48.80; 3. Cape Elizabeth, 55.56.
  • 1600 relay—1. Cape Elizabeth, 3:54.36; 2. Freeport, 4:04.60; 3. Traip Academy, 4:11.77; 4. Yarmouth, 4:33.11.
  • 3200 relay—1. Yarmouth, 9:29.67; 2. Freeport, 9:34.79; 3. Cape Elizabeth, 9:59.32.
  • High jump—1. Conley (CE), 5-10; 2. Bates (Y), 5-06; 3. Gustafson (CE), 5-00; 4. Cambell (TA), 4-08.
  • Pole vault—1. Koskinen (Y), 11-06; 2. Les (F), 9-00; 3. Pratt (Y), 6-00; 4. Fiutak (CE), 8-06; 5. Cambell (TA), 7-06; 6. Young (Y), 6-09.
  • Long jump—1. Bates (Y), 18-05.50; 2. Politi (F), 18-01; 3. Fibich (CE), 17-02; 4. Abbot (F), 16-09.75; 5. Young (Y), 16-07.50; 6. Ja. Veilleux (Y), 16-01.
  • Triple jump—1. Simonds (TA), 37-02; 2. Politi (F), 35-07; 3. Conley (CE), 35-04.50; 4. Gustafson (CE), 34-03; 5. Driscoll (F) 33-10; 6. Reilly (F), 33-07.
  • Shot put—1. McNeil (Y), 43-05; 2. Eckersley-Ray (Y), 43-04; 3. Denholm (TA), 37-11.50; 4. McQueeney (CE), 37-11.25; 5. Merriam (CE), 29-01.50; 6. Inhorn (CE), 27-08.
  • Discus throw—1. Eckersley-Ray (Y), 126-11.50; 2. McNeil (Y), 120-03.50; 3. Inhorn (CE), 97-11.50; 4. Denholm (TA), 92-06; 5. McQueeney (CE), 90-10-50; 6. Schnee (Y), 8511.50.
  • Javelin throw—1. Eckersley-Ray (Y), 178-04; 2. Inhorn (CE), 111-09; 3. Denholm (TA), 111-07; 4. McNeil (Y), 103-00; 5. Patrick (F), 96-10; 6. Simonds (TA), 96-02.

GIRLS

Freeport116
Cape Elizabeth62.5
Traip Academy49.5
Yarmouth42
  • 100—1. Gould (F), 13.05; 2. Cochran (CE), 13.07; 3. Abbott (F), 13.45; 4. Morse (F), 13.62; 5. Magliaccio (F), 13.63; 6. Walsh (Y), 13.90.
  • 200—1. Abbott (F), 27.43; 2. Gould (F), 28.10; 3. McClure (CE), 28.22; 4. Walsh (Y), 28.75; 5. Brichetto (F), 29.19; 6. Lefebvre (F), 30.31.
  • 400—1. Magliaccio (F), 1:03.99; 2. Grosso (CE), 1:07.32; 3. Spaulding (F), 1:08.79; 4. Morrisey (F), 1:10.14; 5. Kemp (TA), 1:10.49; 6. Blease (F), 1:10.86.
  • 800—1. Horne (F), 2:43.05; 2. Young (TA), 2:45.16; 3. Robillard (TA), 2:50.00; 4. Hounchell (Y), 2:52.69; 5. Evans (CE), 2:54.89; 6. Brown (F), 3:02.56.
  • 1600—1. Horne (F), 5:46.44; 2. Dawson (F), 5:52.91; 3. Cowles (Y), 5:53.13; 4. Evans (CE), 6:17.04; 5. Depte (CE), 6:24.62; 6. Brown (F), 6:25.39.
  • 3200—1. Grosso (CE), 12:41.23; 2. Dawson (F), 12:58.70; 3. Cook-Sharp (CE), 15:06.88.
  • 100 hurdles—1. Cochran (CE), 15.55; 2. Ares (TA), 17.02; 3. Santamaria (TA), 17.11; 4. O’Grady (CE), 18.27; 5. Curry (F), 19.07; 6. Sabans (F), 20.35.
  • 300 hurdles—1. Santamaris (TA), 50.28; 2. Ares (TA), 53.10; 3. Gould (F), 53.84; 4. O’Grady (CE), 56.31; 5. Sweeney (TA), 57.55; 6. Zeng (F), 59.35.
  • 400 relay—1. Freeport, 52.17; 2. Cape Elizabeth, 54.96.
  • 1600 relay—1. Cape Elizabeth, 4:46.15; 2. Freeport, 4:50.97; 3. Traip Academy, 4:52.33; 4. Yarmouth, 5:46.21.
  • 3200 relay—1. Traip Academy, 11:02.33; 2. Cape Elizabeth, 11:29.43; 3. Yarmouth, 11:35.63; 4. Freeport, 11:45.63.
  • High jump—1. Curry (F), 5-00; 2. Sabans (F), 4-08; 3. Ares (TA), 4-08; 4. Hesser (CE), 4-02; 5. Pagnano (F), 4-02; 6. Zeng (F), 4-00; 6. Roy (F), 4-00.
  • Pole vault—1. Reinfelder (Y), 8-00; 2. Ruffner (Y), 6-06; 3. Hesser (CE), 6-00; 4. Cox-Faxon (Y), 5-06.
  • Long jump—1. Curry (F), 15-08; 2. McClure (CE), 15-05; 3. Sweeney (TA), 13-04; 4. Galletta (F), 13-01.50; 5. Fuller (Y), 13-00.50; 6. Reinfelder (Y), 12-11.
  • Triple jump—1. Cochran (CE), 31-04; 2. Auclair (TA), 31-00; 3. Fuller (Y), 29-08; 4. Galletta (F), 27-04; 5. Sumsion (TA), 26-10.
  • Shot put—1. McDowell (Y), 27-05; 2. Hayden-Hunt (F), 26-09; 3. Lyons (F), 24-05.50; 4. Spiridigliozzi (F), 23-04; 5. Davis (F), 21-03.25; 6. Holmes (Y), 21-00.50.
  • Discus throw—1. Pagnano (F), 79-00.50; 2. Hayden-Hunt (F), 74-03; 3. Lyons (F), 70-05; 4. McDowell (Y), 61-01; 5. Abrecht (TA), 53-00.50; 6. Spiridigliozzi (F), 52-05.50.
  • Javelin throw—1. Hewitt (Y), 92-00; 2. Hayden-Hunt (F), 73-04; 3. McDowell (Y), 72-03.50; 4. Yurick (TA), 60-10; 5. Santamaria (TA), 58-05; 6. Anderson (F), 57-06.