WMC: Freeport, Greater Portland Christian, Lake Region, Old Orchard Beach, Yarmouth

BOYS' OUTDOOR TRACK

May. 18, 2018

Freeport158
Lake Region88
Yarmouth86
Old Orchard Beach33
Greater Portland Christian12

RESULTS

100—1. Nicholas Mitch (FREE) 12.06; 2. Connor Feitz (OOB) 12.18; 3. Alex Helie (FREE) 12.42; 4. Justin Veilleux (YAR) 12.61; 5. Adam Ulrickson (FREE) 12.69; 6. Chris Koskinen (YAR) 12.73.
200—1. Nicholas Mitch (FREE) 24.71; 2. Adam Ulrickson (FREE) 25.53; 3. Tim Moore (LKRG) 26.13; 4. Alec Eames (FREE) 26.20; 5. Logan Parsons (LKRG) 26.74; 6. John Giddens (FREE) 26.94.
400—1. Tahj Garvey (YAR) 51.13; 2. Connor Feitz (OOB) 54.70; 3. Alex Les (FREE) 55.72; 4. Atticus Patrick (FREE) 59.09; 5. Jake Tucker (FREE) 59.87; 6. Jason D’Amico (FREE) 1:00.87.
800—1. Martin Horne (FREE) 2:06.69; 2. Joe Ashby (FREE) 2:07.17; 3. Owen Patrick (FREE) 2:16.07; 4. Jeff McCubrey (LKRG) 2:18.76; 5. Matthew Mayo (LKRG) 2:21.30; 6. Cameron Meserve (LKRG) 2:24.43.
1600—1. Nathan Casali (LKRG) 4:53.88; 2. Tom Doyle (FREE) 5:04.68; 3. Alex Les (FREE) 5:09.20; 4. Dawson Pillow (FREE) 5:21.11; 5. Paul Biberstien (FREE) 5:22.34; 6. Devyn Hatch (LKRG) 5:23.04.
3200—1. Tucker Beal (OOB) 11:12.49; 2. Tanner Morrison (FREE) 11:24.54; 3. Dawson Pillow (FREE) 12:25.99; 4. James Minieri (FREE) 13:28.64.
110 Hurdles—1. Wyatt Bates (YAR) 18.86; 2. Adam Ulrickson (FREE) 20.10; 3. Jared Burns (FREE) 22.62.
300 Hurdles—1. Griffin Agnese (FREE) 44.24; 2. Trevor Grenier (OOB) 47.46; 3. Tim Moore (LKRG) 48.80; 4. Paul Biberstien (FREE) 54.92.
400 Relay—1. Freeport, 49.66; 2. Yarmouth, 52.64; 3. Lake Region 55.64.
1600 Relay—1. Freeport, 3:48.17; 2. Old Orchard Beach, 4:04.09; 3. Lake Region, 4:08.19; 4. Lake Region, 4:18.86; 5. Yarmouth, 4:31.22.
3200 Relay—1. Freeport, 9:18.49; 2. Lake Region, 9:23.53.
High Jump—1. Wyatt Bates (YAR) 5-06; 2. Hunter Russo (LKRG) 5-04; 3. Alex Helie (FREE) 5-04; 4. Jared Burns (FREE) 5-02; 5. David Riddle (YAR) 4-10; 6. Jack Martin (YAR) 4-10.
Pole Vault—1. Chris Koskinen (YAR) 11-10; 2. Wes Pratt (YAR) 9-06; 3. Devyn Hatch (LKRG) 8-06.
Long Jump—1. Wyatt Bates (YAR) 18-07.50; 2. Theo Snow (LKRG) 16-08; 3. Damon Butler (FREE) 16-05; 4. Hunter Russo (LKRG) 16-03.50; 5. Davis Young (YAR) 16-03; 6. Sean Whynot (YAR) 15-03.50.
Triple Jump—1. Theo Snow (LKRG) 37-01.50; 2. Damon Butler (FREE) 34-10; 3. Tim Moore (LKRG) 34-02.25; 4. Ethan Chadwick (LKRG) 33-04; 5. Seamus Roche (OOB) 32-00.50; 6. Joey Driscoll (FREE) 30-03.50.
Shot Put—1. Michael McNeil (YAR) 39-11.50; 2. Alex Helie (FREE) 39-06; 3. Eckersley-Ray, Noah (YAR) 39-00; 4. Thomas Noble (LKRG) 37-01.25; 5. Theo Snow (LKRG) 37-00; 6. Ben Johnson (LKRG) 36-05.25.
Discus—1. Eckersley-Ray, Noah (YAR) 111-00; 2. Zachariah Botros (LKRG) 103-08; 3. Michael McNeil (YAR) 94-08; 4. Ben Johnson (LKRG) 87-09; 5. Scot Donahue (FREE) 87-00; 6. Ethan Chadwick (LKRG) 85-03.
Javelin—1. Theo Snow (LKRG) 120-11; 2. Jared Burns (FREE) 98-10; 3. Michael McNeil (YAR) 88-05; 4. Hunter Russo (LKRG) 86-07; 5. Jarod Maher (LKRG) 83-09; 6. Jonny Doyle (FREE) 83-04.
1600 Racewalk—1. Ethan Chick (GPCS) 9:41.44; 2. Gregory Nam (FREE) 10:55.62; 3. Kade Garrison (GPCS) 11:28.45.