2019 MPA GIRLS’ SOCCER TOURNAMENTS

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#7-Noble 4, #2-Portland 0  Details
Saturday, Oct. 20
#10-Marshwood 5, #-Sanford 0
#6-Falmouth 2, #11-Thornton Academy 1  Details
#5-Windham 1, #12-South Portland 0  Details
Friday, Oct. 25
#6-Falmouth 1, #11-Thornton Academy 0  Details
Saturday, Oct. 26
#9-Kennebunk 3, #8-Bonny Eagle 2
#7-Noble 3, #10-Marshwood 2  Details
#5-Windham 5, #12-South Portland 0  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#5-Windham 3, #8-Bonny Eagle 0  Details
#1-Cheverus 6, #6-Falmouth 0  Details
#4-Gorham 4, #10-Marshwood 3  Details
#3-Scarborough 3, #7-Noble 1  Details
Tuesday, Oct. 29
#4-Gorham 2, #5-Windham 1  Details
#3-Scarborough 1, #6-Falmouth 0  Details
#7-Noble 2, #2-Portland 1  Details
#1-Cheverus 3, #9-Kennebunk 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#1-Cheverus 2, #4-Gorham 0  Details
#3-Scarborough 1, #5-Windham 0  Details
Friday, Nov. 1
#3-Scarborough 3, #7-Noble 1  Details
#1-Cheverus 1, #4-Gorham 0  Details

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#3-Scarborough 3, #1-Cheverus 1  Details
Tuesday, Nov. 5
#3-Scarborough 2, #1-Cheverus 1  Details

Class A North

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 26
#8-Lewiston 2, #9-Brewer 1  Details

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#6-Bangor 5, #3-Mt. Ararat 1
#5-Messalonskee 6, #4-Oxford Hills 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#2-Brunswick 1, #-Skowhegan 0  Details
#1-Camden Hills 8, #7-Hampden Academy 0
Tuesday, Oct. 29
#4-Oxford Hills 4, #5-Messalonskee 3  Details
#6-Bangor 2, #3-Mt. Ararat 1  Details
#2-Brunswick 4, #7-Hampden Academy 0  Details
#1-Camden Hills 12, #8-Lewiston 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#5-Messalonskee 2, #2-Brunswick 0  Details
#1-Camden Hills 2, #6-Bangor 0  Details
Saturday, Nov. 2
#6-Bangor 2, #2-Brunswick 0  Details
#1-Camden Hills 11, #4-Oxford Hills 1

FINAL
at Lincoln Academy, Newcastle
Wednesday, Oct. 31
#1-Camden Hills 4, #5-Messalonskee 3  Details
Tuesday, Nov. 5
#1-Camden Hills 1, #6-Bangor 0  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#10-Gray-New Gloucester 6, #5-Lincoln Academy 0  Details
#9-Greely 5, #-Spruce Mountain 0  Details
#-Lake Region 1, #8-Morse 0
Friday, Oct. 25
#9-Greely 7, #8-Morse 1  Details
Saturday, Oct. 26
#7-York 2, #10-Gray-New Gloucester 0  Details
#6-Medomak Valley 2, #11-Leavitt 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#2-Yarmouth 3, #4-Freeport 2  Details
#7-York 3, #-Lake Region 2  Details
#1-Cape Elizabeth 3, #10-Gray-New Gloucester 0  Details
Thursday, Oct. 25
#9-Greely 6, #5-Oak Hill 2  Details
Tuesday, Oct. 29
#4-Freeport 4, #5-Lincoln Academy 0  Details
#6-Medomak Valley 1, #3-Erskine Academy 0  Details
#2-Yarmouth 2, #7-York 0  Details
#1-Cape Elizabeth 6, #9-Greely 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Monday, Oct. 29
#1-Cape Elizabeth 2, #2-Yarmouth 1  Details
Tuesday, Oct. 30
#7-York 4, #9-Greely 1  Details
Saturday, Nov. 2
#2-Yarmouth 2, #6-Medomak Valley 0  Details
#1-Cape Elizabeth 4, #4-Freeport 0  Details

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#1-Cape Elizabeth 2, #7-York 0  Details
Wednesday, Nov. 6
#1-Cape Elizabeth 3, #2-Yarmouth 0  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#9-Brewer 2, #3-Erskine Academy 1  Details
#7-Mt. View 3, #9-Ellsworth 0  Details
#-Oceanside 2, #2-Waterville 1  Details
#10-Caribou 2, #3-Mt. Desert Island 0
#6-Medomak Valley 5, #5-John Bapst 0
#6-Winslow 5, #8-Foxcroft Academy 1  Details
Friday, Oct. 25
#9-Ellsworth 3, #8-Foxcroft Academy 0
#7-MCI 1, #10-Caribou 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#6-Medomak Valley 2, #10-Caribou 1
#6-Winslow 2, #-Oceanside 1
Thursday, Oct. 25
#1-Hermon 5, #7-Mt. View 3
#4-Presque Isle 3, #9-Brewer 0
Tuesday, Oct. 29
#4-Presque Isle 3, #5-John Bapst 0
#2-Waterville 3, #7-MCI 0  Details
#1-Hermon 6, #9-Ellsworth 1
Wednesday, Oct. 30
#3-Mt. Desert Island 6, #6-Winslow 3

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#4-Presque Isle 1, #6-Medomak Valley 0
Monday, Oct. 29
#6-Winslow 3, #1-Hermon 0  Details
Saturday, Nov. 2
#2-Waterville 3, #3-Mt. Desert Island 2  Details
#1-Hermon 2, #4-Presque Isle 0

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#4-Presque Isle 2, #6-Winslow 0
Wednesday, Nov. 6
#1-Hermon 2, #2-Waterville 1  Details

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#9-Sacopee Valley 3, #8-Madison 0
#6-Winthrop 3, #14-St. Dominic 2  Details
#7-Mt. Abram 4, #11-Carrabec 0
Friday, Oct. 25
#9-Sacopee Valley 7, #8-Madison 1  Details
#7-Mt. Abram 4, #10-Lisbon 0  Details
#11-Carrabec 2, #6-Winthrop 0  Details
#12-Waynflete 1, #5-Oak Hill 0  Details
#4-Maranacook 9, #13-Telstar 0  Details
#14-St. Dominic 1, #3-Hall-Dale 0  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#4-Maranacook 1, #3-Hall-Dale 0
#7-Mt. Abram 2, #10-Lisbon 1  Details
#2-Traip Academy 6, #6-Winthrop 1  Details
Thursday, Oct. 25
#9-Sacopee Valley 3, #1-Monmouth Academy 1  Details
Tuesday, Oct. 29
#4-Maranacook 1, #12-Waynflete 0  Details
#14-St. Dominic 1, #11-Carrabec 0  Details
#2-Traip Academy 6, #7-Mt. Abram 0  Details
#1-Monmouth Academy 5, #9-Sacopee Valley 4  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-Traip Academy 5, #7-Mt. Abram 1  Details
#4-Maranacook 2, #9-Sacopee Valley 1  Details
Saturday, Nov. 2
#2-Traip Academy 3, #14-St. Dominic 0  Details
#4-Maranacook 1, #1-Monmouth Academy 0  Details

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#4-Maranacook 1, #2-Traip Academy 0  Details
Tuesday, Nov. 5
#2-Traip Academy 3, #4-Maranacook 0  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#-Penquis Valley 7, #5-Bucksport 2
#4-Orono 2, #10-Mattanawcook Academy 1
Friday, Oct. 25
#8-Dexter 4, #9-Washington Academy 1
#7-Mt. View 6, #10-Mattanawcook Academy 1

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#1-Fort Kent 1, #-George Stevens 0
Thursday, Oct. 25
#2-Central 1, #-Sumner 0
#3-Houlton 4, #4-Orono 3
#-Penquis Valley 2, #8-Dexter 0
Tuesday, Oct. 29
#5-Bucksport 1, #4-Orono 0
#3-Houlton 8, #6-Calais 1
#7-Mt. View 5, #2-Central 1  Details
#1-Fort Kent 6, #8-Dexter 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#-Penquis Valley 1, #2-Central 0
Saturday, Oct. 27
#1-Fort Kent 1, #3-Houlton 0
Saturday, Nov. 2
#3-Houlton 1, #7-Mt. View 0
#1-Fort Kent 6, #5-Bucksport 1

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#1-Fort Kent 2, #-Penquis Valley 1
Tuesday, Nov. 5
#1-Fort Kent 3, #3-Houlton 2

Class D South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#-Hyde 4, #-Pine Tree Academy 1

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#1-North Yarmouth Academy 3, #6-Rangeley 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#3-Buckfield 3, #4-Temple Academy 2  Details
#5-Greenville 4, #7-Searsport 0
#2-Richmond 1, #-Hyde 0  Details
Monday, Oct. 28
#2-Richmond 7, #7-Searsport 1
Tuesday, Oct. 29
G1: #5-Greenville (10-3) vs. #4-Temple Academy (11-3), 6 p.m.
#3-Buckfield 3, #6-Rangeley 0  Details
#1-North Yarmouth Academy 9, #8-Piscataquis 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#1-North Yarmouth Academy 4, #5-Greenville 2  Details
#2-Richmond 2, #3-Buckfield 1  Details
Friday, Nov. 1
#2-Richmond 3, #3-Buckfield 1  Details
Saturday, Nov. 2
#1-North Yarmouth Academy 2, #5-Greenville 1  Details

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#1-North Yarmouth Academy 1, #2-Richmond 0  Details
Wednesday, Nov. 6
#1-North Yarmouth Academy 2, #2-Richmond 0  Details

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#7-Fort Fairfield 1, #11-Shead 0
#9-Madawaska 6, #-Schenck 0
#6-Katahdin 6, #12-Deer Isle-Stonington 0
Saturday, Oct. 20
#-Bangor Christian 2, #10-Wisdom 0
Friday, Oct. 25
#9-Madawaska 2, #8-Hodgdon 1
#7-Fort Fairfield 2, #10-Wisdom 0
#6-Katahdin 4, #11-Shead 0
#5-Southern Aroostook 4, #12-Deer Isle-Stonington 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#6-Katahdin 1, #5-Southern Aroostook 0
Thursday, Oct. 25
#9-Madawaska 1, #1-Penobscot Valley 0
#3-Central Aroostook 10, #-Bangor Christian 1
Friday, Oct. 26
#2-Ashland 7, #7-Fort Fairfield 1
Tuesday, Oct. 29
#5-Southern Aroostook 3, #4-Schenck/Stearns 1
#3-Central Aroostook 5, #6-Katahdin 1
#2-Ashland 3, #7-Fort Fairfield 0
#1-Penobscot Valley 6, #9-Madawaska 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#2-Ashland 2, #9-Madawaska 1
#3-Central Aroostook 5, #6-Katahdin 1
Saturday, Nov. 2
#3-Central Aroostook 4, #2-Ashland 3
#1-Penobscot Valley 3, #5-Southern Aroostook 1

FINAL
at
Wednesday, Oct. 31
#3-Central Aroostook 4, #2-Ashland 3
Wednesday, Nov. 6
#1-Penobscot Valley 2, #3-Central Aroostook 1

State Championships

Saturday, Nov. 3
CLASS A
at McMann Field, Bath
Camden Hills 1, Scarborough 0  Details
CLASS B
at Hampden Academy
Cape Elizabeth 2, Presque Isle 1  Details
CLASS C
at Hampden Academy
Fort Kent 1, Maranacook 0  Details
CLASS D
at McMann Field, Bath
North Yarmouth Academy 4, Central Aroostook 1  Details

Saturday, Nov. 9
CLASS A
at Hampden Academy
Camden Hills 2, Scarborough 1  Details
CLASS B
at Falmouth HS
Cape Elizabeth 4, Hermon 0  Details
CLASS C
at Falmouth HS
Traip Academy 3, Fort Kent 0  Details
CLASS D
at Hampden Academy
North Yarmouth Academy 1, Penobscot Valley 0  Details