2019 Girls’ Soccer Preview

CLASS A

SchoolCoachLast YearPlayers to Watch
BiddefordDarren Boynton, 10th season2-12Claudia Janelle, senior, midfielder; Kaelly O’Guinn, sophomore, forward; Zowie Cheetham-Wilmont, junior, midfielder
Bonny EagleScott Nason, second year9-4-2, lost in Class A South quarterfinalHailey Koons, junior, midfielder; Randi Lee Robinson, senior, defender; Emily Byrne, senior, midfielder
BrunswickMartyn Davison, 18th year12-2-2, lost in Class A North semifinalIsabella Banks, senior, center midfield; Emma Banks, junior, defensive midfield; Aisley Snell, sophomore, goalkeeper
Camden HillsMeredith Messer, 24th season18-0, won Class A state championshipKristina Kelly, senior, forward; Kaylyn Krul, senior, midfielder; Ella Pierce, senior, forward
CheverusCraig Roberts, seventh year14-2, lost in Class A South finalEmma Gallant, senior, forward; Lauren Jordan, senior, back; Julia Ryan, senior, back
DeeringKevin Olson, 15th year3-11Mia Sargent, senior, midfielder; Kiaya Gatchell, senior, defender; Avi Kim, senior, defender
FalmouthAndrew Pelletier, seventh year9-4-3, lost in Class A South quarterfinalJordan Wolf, sophomore, goalkeeper; Lexie Bugbee, junior, midfielder; Izzy Dyer, junior, center back
GorhamJeanne Zarrilli, 17th year10-3-2, lost in Class A South semifinalBrittany Landry, senior, defender; Lauren Fotter, junior, forward; Maddie Michaud, sophomore, midfielder/forward
KennebunkShannon Cavanaugh, fourth year3-10-1Delaney Glode, senior, Midfield; Miranda Durcan, senior, Midfield; Emily Archibald , junior, Forward
MarshwoodChelsea Watson, fifth season7-6-3, lost in Class A South quarterfinalCasey Perry, senior, forward; Angelina Bisson, senior, midfielder; Shelby Anderson, freshman, defender
MassabesicRusty Blackington0-14Keara Galbraith, senior, forward; Hannah Samson, sophomore, forward; Breanna Messier, senior, defender
Mt. AraratChad Kirk, third year8-6-1, lost in Class A North quarterfinalEliza Libby, junior, midfielder; Brennan Thiboutot, senior, midfielder; Reese Turcotte, senior, forward
NobleMichael Reil, third year6-6-3, lost in Class A South quarterfinalBella Reil, senior, midfielder; Amy Fleming, senior, midfielder; Maddie Howard, senior, back
PortlandCurtis Chapin, fourth year8-6-1, lost in Class A South prelimCecilia Ritter, senior, center back; Toni Stevenson, junior, forward; Annika More, senior, midfielder/forward
SanfordEllie Agreste5-8-1, lost in Class A South prelimOlivia Bammel, junior, Forward; Samya Santiague, senior, Defense; Mia Kane, freshman, Midfielder
ScarboroughMike Farley, 15th year17-1, lost in Class A state finalAshley Sabatino, senior, forward/midfielder; Emily Johnson, senior, midfielder; Nikki Young, senior, goalkeeper
South PortlandKevin St. Jarre, first year4-7-3, lost in Class A South prelimHattie Tetzlaff, senior, forward; Brooklyn Ortiz, senior, forward; Koto Yamata, junior, midfielder
Thornton AcademyNatalie Sharland, third year7-8, lost in Class A South prelimAlyanna Beaudoin, senior, Midfielder; Hazel Stoddard, junior, Defender; Kylie Bedard, junior, Forward
WestbrookLaura Locke, first year1-12Morgan Coolidge, junior, ; Carolyn DiBiase, junior, ; Meghan Horner, senior,
WindhamDeb LeBel, ninth year12-4-1, lost in Class A South semifinalJulia McKenna, junior, forward; Riley Silvia, senior, keeper; Abbey Thornton, freshman, midfielder

CLASS B

SchoolCoachLast YearPlayers to Watch
Cape ElizabethGraham Forsyth, second year18-0, won Class B state championshipMaggie Cochran, sophomore, midfielder; Karli Chapin, senior, striker; Emily Supple, sophomore, center back
FreeportDavid Intraversato, second year8-5-2, lost in Class B South quarterfinalCat Gould, senior, forward; Tara Migliaccio, senior, defender; Tia Peterson, senior, midfielder
Fryeburg AcademyAntonio Barrionuevo, third year1-12-1Luna Barrionuevo, junior, Forward/ midfielder; Madi McIntyre, senior, midfielder; Sophie Kummer, senior, midfielder
Gray-New GloucesterMarcella Francoeur, first year7-7, lost in Class B South quarterfinalSamantha Fortin, senior, defender; Eliza Hotham, senior, midfielder; Mady West, senior, midfielder
GreelyJosh Muscadin8-8-1, lost in Class B South semifinalsKatherine Clancy, senior, midfielder; Sawyer Dusch, senior, midfielder; Paige Evans, senior, forward
Lake RegionDavid Jaeger, second year5-7-2, lost in Class B South quarterfinalIsabella Wears, senior, midfielder/striker; Eleina Sturk, senior, midfielder; Isabella Russo, junior, midfielder/striker
Lincoln AcademyLauren Ober, first year6-7-2, lost in Class B South prelimTatum Hancock, senior, striker; Chelsea Williams, senior, defensive back; Ksenya Williams, senior, defensive back
Medomak ValleyBrianna Morrill, third year10-4-3, lost in Class B North semifinalGabby Baughman, junior, Defense; Grace White, sophomore, Midfield; Annie Vannoy, sophomore, Midfield
MorseBranden Noltkamper, second season6-7-2, lost in Class B South prelimEmily Martin, senior, midfielder; Paige Faulkingham, senior, defense; Meghan Clifford, senior, defense
OceansideRene Dorr, third year9-5-2, lost in Class D North quarterfinalMolly Gould, senior, forward/midfielder; Grace Woodman, junior, sweeper; Hannah Robinson, junior, goalkeeper
PolandKatrina Seeley, first year 3-11Ally Gagne, senior, defense; Allison Ferland, sophomore, midfielder
WellsStephanie Lewinski, first year4-10Meredith Bogue, senior, goalkeeper; Sydney Belanger, senior, defender; Sarah Webb, senior, midfielder
YarmouthAndrew Higgins, first year10-6, lost in Class B South semifinalElla Caruso, senior, defender; Ehryn Groothoff, senior, midfielder; Ashlyn Feeley, senior, midfielder
YorkWally Caldwell, 25th year12-4-1, lost in Class B South finalHaley Smith, senior, back; Delaney LaBonte, senior, midfielder; Nina Howe, senior, midfielder

CLASS C

SchoolCoachLast YearPlayers to Watch
BoothbayMatt Brewer, second year5-9Isabel Harkins, junior, sweeper; Emily Crocker, sophomore, goalie; Journey Bennett, sophomore, forward
Old Orchard BeachHeath Floyd, 11th year0-13-1Zoe Young, senior, centerback; Caitlin Perrigo, senior, midfielder; Riley Blatchford, senior, midfielder
Sacopee ValleyBrian Hink, third year10-7, lost in Class C South semifinalLakyn Hink, junior, forward; Kylie Day, junior, goalkeeper; Allie Black, senior, midfielder
Traip AcademyKristin O'Neill15-2, lost in Class C South finalSophia Santamaria, senior, Defense; Cala McEllin, senior, Defense; Molly Sawtelle, sophomore, Forward
WaynfleteCarrie Earls and George Sherry, second year4-10Clara Sandberg, senior, midfielder/back; Kilee Sherry, junior, striker; Devan Sherry, sophomore, midfielder
WiscassetDuane Goud, second year1-13Lily Souza, senior, goalkeeper; Gwen Webber, junior, striker; Kaitlyn Main, senior, midfielder

CLASS D

SchoolCoachLast YearPlayers to Watch
North Yarmouth AcademyRick Doyon, fourth year14-3-1, won Class D state championshipCarly Downey, senior, goalkeeper; Serena Mower, senior, striker; Natalie Farrell, junior, striker
Pine Tree AcademyDean Waterman, 11th year6-6, lost in Class D South prelimSarah Delaware, senior, midfielder; Natalie Marden, senior, center back; Madison Waterman, freshman, forward