2018 MPA SOFTBALL TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#8-Portland 2, #9-South Portland 0  Details
#7-Windham 21, #10-Bonny Eagle 9
#5-Gorham 7, #12-Marshwood 6  Details
Wednesday, June 6
#6-Kennebunk 10, #11-Biddeford 1  Details

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Massabesic 2, #5-Gorham 1  Details
#3-Thornton Academy 21, #6-Kennebunk 1  Details
#2-Noble 3, #7-Windham 1  Details
#1-Scarborough 7, #8-Portland 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#3-Thornton Academy 5, #2-Noble 1  Details
#1-Scarborough 10, #4-Massabesic 0  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Tuesday, June 12
#1-Scarborough 3, #3-Thornton Academy 2  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Wednesday, June 6
#5-Edward Little 8, #4-Messalonskee 4  Details
Thursday, June 7
#6-Hampden Academy 8, #3-Lewiston 7
#2-Oxford Hills 12, #7-Mt. Ararat 0  Details
#1-Skowhegan 10, #8-Bangor 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Oxford Hills 6, #6-Hampden Academy 1
#1-Skowhegan 8, #5-Edward Little 0  Details

FINAL
at Winslow HS
Tuesday, June 12
#2-Oxford Hills 7, #1-Skowhegan 3  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#9-Cape Elizabeth 4, #8-Yarmouth 3
#7-Poland 14, #10-Leavitt 1
#6-Greely 10, #11-Spruce Mountain 4  Details

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Morse 7, #5-Oak Hill 0  Details
#6-Greely 7, #3-Fryeburg Academy 2  Details
#2-Gray-New Gloucester 4, #7-Poland 3  Details
#1-Wells 9, #9-Cape Elizabeth 8  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#6-Greely 1, #2-Gray-New Gloucester 0  Details
#4-Morse 3, #1-Wells 2  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Wednesday, June 13
#6-Greely 1, #4-Morse 0  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#8-Gardiner 12, #9-Lawrence 0  Details
#7-Winslow 7, #10-Nokomis 5  Details
Wednesday, June 6
#6-Medomak Valley 14, #11-Presque Isle 2
#5-Foxcroft Academy 6, #12-Belfast 0
#13-Ellsworth 6, #4-Hermon 3
#3-Oceanside 1, #14-Mt. Desert Island 0  Details

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#5-Foxcroft Academy 2, #13-Ellsworth 1
#3-Oceanside 3, #6-Medomak Valley 0  Details
#2-Old Town 5, #7-Winslow 0
#1-Brewer 7, #8-Gardiner 2

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#3-Oceanside 3, #2-Old Town 0
#1-Brewer 10, #5-Foxcroft Academy 1

FINAL
at Brewer HS
Wednesday, June 13
#1-Brewer 6, #3-Oceanside 2  Details

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#7-Traip Academy 12, #10-Telstar 0  Details
Wednesday, June 6
#9-Maranacook 16, #8-Hall-Dale 2  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, June 6
#3-Lisbon 8, #6-Carrabec 7  Details
Thursday, June 7
#4-Winthrop 6, #5-Monmouth Academy 5  Details
#2-Sacopee Valley 3, #7-Traip Academy 2  Details
#1-Madison 16, #9-Maranacook 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Sacopee Valley 12, #3-Lisbon 2  Details
#1-Madison 12, #4-Winthrop 2  Details

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Tuesday, June 12
#1-Madison 15, #2-Sacopee Valley 7  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#10-Piscataquis 5, #7-Fort Kent 4
Wednesday, June 6
#8-Dexter 16, #9-Sumner 0

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#5-Orono 12, #4-Houlton 4
#3-Mattanawcook Academy 3, #6-Central 1
#2-Narraguagus 9, #10-Piscataquis 0
#1-Bucksport 7, #8-Dexter 3

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 9
#2-Narraguagus 2, #3-Mattanawcook Academy 0
#1-Bucksport 16, #5-Orono 2

FINAL
at Brewer HS
Tuesday, June 12
#2-Narraguagus 4, #1-Bucksport 2

Class D South

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Searsport 4, #5-Vinalhaven/North Haven 2
#3-Buckfield 12, #6-Temple Academy 0
#2-Richmond 12, #7-Rangeley 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 8
#3-Buckfield 6, #2-Richmond 4  Details
Saturday, June 9
#1-Greenville 10, #4-Searsport 6

FINAL
at St. Joseph's College, Standish
Wednesday, June 13
#1-Greenville 9, #3-Buckfield 3

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, June 5
#9-Madawaska 22, #8-Central Aroostook 13
#7-Stearns 12, #10-Deer Isle-Stonington 6
#5-Woodland 24, #12-Jonesport-Beals 12
Wednesday, June 6
#6-East Grand 11, #11-Fort Fairfield 8
#4-Ashland 24, #13-Schenck 3

QUARTERFINALS
Thursday, June 7
#4-Ashland 6, #5-Woodland 5
#3-Katahdin 5, #6-East Grand 2
#2-Penobscot Valley 13, #7-Stearns 3
#1-Southern Aroostook 11, #9-Madawaska 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 8
#2-Penobscot Valley 20, #3-Katahdin 0
Saturday, June 9
#1-Southern Aroostook 14, #4-Ashland 2

FINAL
at Brewer HS
Wednesday, June 13
#2-Penobscot Valley 7, #1-Southern Aroostook 2

State Championships

Saturday, June 16
CLASS A
at St. Joseph's College, Standish
#1-Scarborough 12, #2-Oxford Hills 0  Details
CLASS B
at Brewer HS
#1-Brewer 1, #6-Greely 0  Details
CLASS C
at St. Joseph's College, Standish
#1-Madison 7, #2-Narraguagus 3  Details
CLASS D
at Brewer HS
#1-Greenville 4, #2-Penobscot Valley 3  Details