2018 MPA GIRLS’ SOCCER TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#9-Noble 4, #8-Portland 0  Details
Saturday, Oct. 20
#7-Marshwood 5, #10-Sanford 0
#6-Falmouth 2, #11-Thornton Academy 1  Details
#5-Windham 1, #12-South Portland 0  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#5-Windham 3, #4-Bonny Eagle 0  Details
#3-Cheverus 6, #6-Falmouth 0  Details
#2-Gorham 4, #7-Marshwood 3  Details
#1-Scarborough 3, #9-Noble 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#3-Cheverus 2, #2-Gorham 0  Details
#1-Scarborough 1, #5-Windham 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Scarborough 3, #3-Cheverus 1  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#4-Bangor 5, #5-Mt. Ararat 1
#3-Messalonskee 6, #6-Oxford Hills 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#2-Brunswick 1, #7-Skowhegan 0  Details
#1-Camden Hills 8, #8-Hampden Academy 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#3-Messalonskee 2, #2-Brunswick 0  Details
#1-Camden Hills 2, #4-Bangor 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Camden Hills 4, #3-Messalonskee 3  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#9-Gray-New Gloucester 6, #8-Lincoln Academy 0  Details
#10-Greely 5, #7-Spruce Mountain 0  Details
#11-Lake Region 1, #6-Morse 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#4-Yarmouth 3, #5-Freeport 2  Details
#3-York 3, #11-Lake Region 2  Details
#1-Cape Elizabeth 3, #9-Gray-New Gloucester 0  Details
Thursday, Oct. 25
#10-Greely 6, #2-Oak Hill 2  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Monday, Oct. 29
#1-Cape Elizabeth 2, #4-Yarmouth 1  Details
Tuesday, Oct. 30
#3-York 4, #10-Greely 1  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Cape Elizabeth 2, #3-York 0  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#8-Brewer 2, #9-Erskine Academy 1  Details
#7-Mt. View 3, #10-Ellsworth 0  Details
#6-Oceanside 2, #11-Waterville 1  Details
#5-Caribou 2, #12-Mt. Desert Island 0
#4-Medomak Valley 5, #13-John Bapst 0
#3-Winslow 5, #14-Foxcroft Academy 1  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, Oct. 24
#4-Medomak Valley 2, #5-Caribou 1
#3-Winslow 2, #6-Oceanside 1
Thursday, Oct. 25
#2-Hermon 5, #7-Mt. View 3
#1-Presque Isle 3, #8-Brewer 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#1-Presque Isle 1, #4-Medomak Valley 0
Monday, Oct. 29
#3-Winslow 3, #2-Hermon 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Presque Isle 2, #3-Winslow 0

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#9-Sacopee Valley 3, #8-Madison 0
#7-Winthrop 3, #10-St. Dominic 2  Details
#6-Mt. Abram 4, #11-Carrabec 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#4-Maranacook 1, #5-Hall-Dale 0
#6-Mt. Abram 2, #3-Lisbon 1  Details
#2-Traip Academy 6, #7-Winthrop 1  Details
Thursday, Oct. 25
#9-Sacopee Valley 3, #1-Monmouth Academy 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-Traip Academy 5, #6-Mt. Abram 1  Details
#4-Maranacook 2, #9-Sacopee Valley 1  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#4-Maranacook 1, #2-Traip Academy 0  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Saturday, Oct. 20
#9-Penquis Valley 7, #8-Bucksport 2
#7-Orono 2, #10-Mattanawcook Academy 1

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#3-Fort Kent 1, #6-George Stevens 0
Thursday, Oct. 25
#4-Central 1, #5-Sumner 0
#2-Houlton 4, #7-Orono 3
#9-Penquis Valley 2, #1-Dexter 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#9-Penquis Valley 1, #4-Central 0
Saturday, Oct. 27
#3-Fort Kent 1, #2-Houlton 0

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#3-Fort Kent 2, #9-Penquis Valley 1

Class D South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#8-Hyde 4, #9-Pine Tree Academy 1

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#2-North Yarmouth Academy 3, #7-Rangeley 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#5-Buckfield 3, #4-Temple Academy 2  Details
#3-Greenville 4, #6-Searsport 0
#1-Richmond 1, #8-Hyde 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-North Yarmouth Academy 4, #3-Greenville 2  Details
#1-Richmond 2, #5-Buckfield 1  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#2-North Yarmouth Academy 1, #1-Richmond 0  Details

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#10-Fort Fairfield 1, #7-Shead 0
#6-Madawaska 6, #11-Schenck 0
#5-Katahdin 6, #12-Deer Isle-Stonington 0
Saturday, Oct. 20
#9-Bangor Christian 2, #8-Wisdom 0

QUARTERFINALS
Wednesday, Oct. 24
#5-Katahdin 1, #4-Southern Aroostook 0
Thursday, Oct. 25
#6-Madawaska 1, #3-Penobscot Valley 0
#1-Central Aroostook 10, #9-Bangor Christian 1
Friday, Oct. 26
#2-Ashland 7, #10-Fort Fairfield 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#2-Ashland 2, #6-Madawaska 1
#1-Central Aroostook 5, #5-Katahdin 1

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Central Aroostook 4, #2-Ashland 3

State Championships

Saturday, Nov. 3
CLASS A
at McMann Field, Bath
Camden Hills 1, Scarborough 0  Details
CLASS B
at Hampden Academy
Cape Elizabeth 2, Presque Isle 1  Details
CLASS C
at Hampden Academy
Fort Kent 1, Maranacook 0  Details
CLASS D
at McMann Field, Bath
North Yarmouth Academy 4, Central Aroostook 1  Details