2018 MPA BOYS’ SOCCER TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#8-Scarborough 2, #9-Thornton Academy 0  Details
#6-Kennebunk 2, #11-Windham 0  Details
Saturday, Oct. 20
#7-Marshwood 1, #10-Sanford 0
#5-South Portland 1, #12-Westbrook 0  Details

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#4-Cheverus 1, #5-South Portland 0  Details
#7-Marshwood 2, #2-Falmouth 1  Details
#1-Gorham 1, #8-Scarborough 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#3-Portland 3, #6-Kennebunk 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#3-Portland 2, #7-Marshwood 1  Details
#1-Gorham 2, #4-Cheverus 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Gorham 1, #3-Portland 0  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#3-Bangor 2, #6-Edward Little 1  Details
#2-Mt. Ararat 3, #7-Hampden Academy 0  Details
#1-Lewiston 5, #8-Oxford Hills 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#5-Mt. Blue 3, #4-Brunswick 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-Mt. Ararat 3, #3-Bangor 2  Details
#1-Lewiston 2, #5-Mt. Blue 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Lewiston 1, #2-Mt. Ararat 0  Details

Class B South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#7-Leavitt 2, #10-Morse 1  Details
#11-Gray-New Gloucester 1, #6-Mountain Valley 0  Details
Saturday, Oct. 20
#8-York 6, #9-Oak Hill 1  Details

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#4-Cape Elizabeth 5, #5-Lincoln Academy 0  Details
#3-Greely 3, #11-Gray-New Gloucester 0  Details
#1-Yarmouth 4, #8-York 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#2-Freeport 5, #7-Leavitt 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-Freeport 3, #3-Greely 1  Details
#4-Cape Elizabeth 2, #1-Yarmouth 1  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#2-Freeport 3, #4-Cape Elizabeth 2  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#9-Mt. Desert Island 3, #8-Hermon 0
#7-Old Town 2, #10-Winslow 0
#6-Brewer 3, #11-Waterville 1
#5-Washington Academy 3, #12-Erskine Academy 2
#4-Gardiner 3, #13-John Bapst 2  Details
Saturday, Oct. 20
#3-Mt. View 1, #14-Medomak Valley 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 23
#5-Washington Academy 2, #4-Gardiner 1  Details
#6-Brewer 3, #3-Mt. View 2
#2-Presque Isle 4, #7-Old Town 0
#1-Caribou 4, #9-Mt. Desert Island 2

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#2-Presque Isle 6, #6-Brewer 0
#5-Washington Academy 4, #1-Caribou 2

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#2-Presque Isle 2, #5-Washington Academy 1

Class C South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#9-Sacopee Valley 4, #8-St. Dominic 2  Details

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#4-Mt. Abram 1, #5-Monmouth Academy 0  Details
#2-Hall-Dale 2, #7-Traip Academy 1  Details
#1-Waynflete 4, #9-Sacopee Valley 0  Details
Wednesday, Oct. 24
#3-Maranacook 4, #6-Winthrop 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#3-Maranacook 1, #2-Hall-Dale 0  Details
#1-Waynflete 2, #4-Mt. Abram 0  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Waynflete 1, #3-Maranacook 0  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#8-Dexter 5, #9-Calais 1
#7-George Stevens 8, #10-Piscataquis 0

QUARTERFINALS
Monday, Oct. 22
#1-Fort Kent 9, #8-Dexter 1
Tuesday, Oct. 23
#3-Houlton 1, #6-Central 0
Wednesday, Oct. 24
#2-Orono 3, #7-George Stevens 2
Thursday, Oct. 25
#4-Sumner 3, #5-Lee Academy 2

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 27
#2-Orono 3, #3-Houlton 1
#1-Fort Kent 4, #4-Sumner 1

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-Fort Kent 2, #2-Orono 1

Class D South

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#8-Pine Tree Academy 3, #9-Rangeley 1
#10-Searsport 5, #7-Valley 0

QUARTERFINALS
Tuesday, Oct. 23
#4-Buckfield 1, #5-Richmond 0  Details
#3-Temple Academy 9, #6-Islesboro 2  Details
#2-Greenville 3, #10-Searsport 2
#1-North Yarmouth Academy 7, #8-Pine Tree Academy 2  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Thursday, Oct. 25
#1-North Yarmouth Academy 7, #4-Buckfield 0  Details
Friday, Oct. 26
#3-Temple Academy 3, #2-Greenville 2  Details

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#1-North Yarmouth Academy 1, #3-Temple Academy 0  Details

Class D North

PRELIMINARY ROUND
Friday, Oct. 19
#9-Maine School of Science and Math 2, #8-Easton 1
#7-Schenck/Stearns 2, #10-Hodgdon 1
#11-Fort Fairfield 2, #6-Wisdom 0
#12-Bangor Christian 2, #5-Jonesport-Beals 1
#4-Madawaska 4, #13-Van Buren 0
#3-Woodland 5, #14-Ashland 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 23
#4-Madawaska 3, #12-Bangor Christian 2
#3-Woodland 4, #11-Fort Fairfield 0
#2-Penobscot Valley 4, #7-Schenck/Stearns 0
#1-Central Aroostook 3, #9-Maine School of Science and Math 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 26
#2-Penobscot Valley 3, #3-Woodland 0
#1-Central Aroostook 3, #4-Madawaska 1

FINAL
Wednesday, Oct. 31
#2-Penobscot Valley 3, #1-Central Aroostook 2

State Championships

Saturday, Nov. 3
CLASS A
at McMann Field, Bath
Lewiston 1, Gorham 0  Details
CLASS B
at Hampden Academy
Presque Isle 3, Freeport 2  Details
CLASS C
at Hampden Academy
Waynflete 3, Fort Kent 1  Details
CLASS D
at McMann Field, Bath
North Yarmouth Academy 3, Penobscot Valley 1  Details