2018 MPA BOYS’ TENNIS TOURNAMENT

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#8-Gorham 4, #9-Cheverus 1  Details
#7-Deering 4, #10-South Portland 1  Details
#6-Windham 4, #11-Bonny Eagle 1  Details

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#5-Thornton Academy 3, #4-Westbrook 2  Details
#3-Kennebunk/Wells 4, #6-Windham 1  Details
#2-Portland 4, #7-Deering 1  Details
#1-Falmouth 5, #8-Gorham 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Portland 3, #3-Kennebunk/Wells 2  Details
#1-Falmouth 5, #5-Thornton Academy 0  Details

FINAL
Thursday, June 7
#1-Falmouth 5, #2-Portland 0  Details

Class A North

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#4-Mt. Blue 4, #5-Bangor 1
Thursday, May 31
#6-Brunswick 3, #3-Mt. Ararat 2  Details
#2-Lewiston 3, #7-Hampden Academy 2  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, June 1
#1-Camden Hills 5, #4-Mt. Blue 0
Saturday, June 2
#2-Lewiston 4, #6-Brunswick 1  Details

FINAL
Wednesday, June 6
#1-Camden Hills 5, #2-Lewiston 0  Details

Class B South

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#5-Cape Elizabeth 5, #4-Mountain Valley 0  Details
Thursday, May 31
#3-Yarmouth 4, #6-Gardiner 1  Details
#2-Freeport 5, #7-York 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Freeport 4, #3-Yarmouth 1  Details
#5-Cape Elizabeth 4, #1-Lincoln Academy 1

FINAL
Thursday, June 7
#2-Freeport 4, #5-Cape Elizabeth 1  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#8-Erskine Academy 3, #9-MCI 2
#7-Brewer 4, #10-Presque Isle 1
#6-Washington Academy 3, #11-Hermon 2
#5-Ellsworth 4, #12-Mt. Desert Island 1

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#5-Ellsworth 3, #4-Belfast 2
#3-Foxcroft Academy 4, #6-Washington Academy 1
#2-Caribou 4, #7-Brewer 1
#1-Waterville 5, #8-Erskine Academy 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Caribou 5, #3-Foxcroft Academy 0
#1-Waterville 4, #5-Ellsworth 1  Details

FINAL
Wednesday, June 6
#2-Caribou 5, #1-Waterville 0  Details

Class C South

QUARTERFINALS
Thursday, May 31
#5-Madison 3, #4-Carrabec 2
#3-Dirigo 3, #6-Boothbay 2
#2-Hall-Dale 5, #7-Wiscasset 0  Details
#1-Waynflete 5, #8-Lisbon 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Hall-Dale 5, #3-Dirigo 0
Monday, June 4
#1-Waynflete 5, #5-Madison 0  Details

FINAL
Thursday, June 7
#1-Waynflete 5, #2-Hall-Dale 0  Details

Class C North

PRELIMINARY ROUND
Tuesday, May 29
#9-Houlton 3, #8-Piscataquis 2
#7-Deer Isle-Stonington 3, #10-Calais 2
#6-Schenck/Stearns 4, #11-Lee Academy 1
#5-Fort Kent 4, #12-Madawaska 1

QUARTERFINALS
Wednesday, May 30
#2-Orono 5, #7-Deer Isle-Stonington 0
Thursday, May 31
#4-Van Buren 3, #5-Fort Kent 2
#3-George Stevens 4, #6-Schenck/Stearns 1
#1-Mattanawcook Academy 3, #9-Houlton 2

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 2
#2-Orono 4, #3-George Stevens 1
#1-Mattanawcook Academy 3, #4-Van Buren 2

FINAL
Wednesday, June 6
#1-Mattanawcook Academy 3, #2-Orono 2  Details

State Championships

Saturday, June 9
CLASS A
at Lewiston HS
#1-Falmouth 5, #1-Camden Hills 0  Details
CLASS B
at Lewiston HS
#2-Caribou 3, #2-Freeport 2  Details
CLASS C
at Lewiston HS
#1-Waynflete 5, #1-Mattanawcook Academy 0  Details